Piekarskie Betlejem od pięciu lat przyciąga gości z bliższej i dalszej okolicy. W tym roku twórcy w szczególny sposób zachęcają do modlitwy o pokój na świecie.
Budowa Piekarskiego Betlejem każdego roku rozpoczyna się już na początku listopada. Nad powstaniem wielkiej stajenki, z ogromnym zapałem i poświęceniem, pracują przede wszystkim mężczyźni ze wspólnoty św. Józefa. Pomagają im mieszkańcy Piekar Śl. i członkowie innych wspólnot przyparafialnych.
Żywa stajenka na Rajskim Placu przed Bazyliką Matki Boskiej Piekarskiej wpisała się na stałe w bożonarodzeniową mapę regionu. Od początku wyróżniała się wyraźnie regionalnym charakterem. Nigdy nie jest taka sama. Każdego roku nawiązuje tematycznie do tego, czym akurat żyje Kościół czy region.
Pachnące choinki, szumiący potok, spacerujące zwierzęta i odgłosy lasu, a nad tym wszystkim czuwa św. Franciszek z Asyżu. W tym roku Piekarskie Betlejem szczególnie zachęca zwiedzających do ochrony środowiska naturalnego. Symbolem tego przesłania jest postać świętego Franciszka, patrona ekologii, a jednocześnie twórcy pierwszej szopki, która przed wiekami stanęła w Asyżu.
Do grona świętych, oddających hołd Małemu Jezusowi w piekarskiej stajence, dołączył ojciec Pio, którego 50. rocznica śmierci przypadła 23 września. Natomiast dwie nowe figury powstańców śląskich przypominają, że w 2019 roku mija 100 lat od wybuchu pierwszego powstania.
Nowością jest Kaplica Pokoju, czyli replika groty narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Jednym z elementów wystroju jest czternastoramienna gwiazda betlejemska, wykonana przez Polonię z Arizony w Stanach Zjednoczonych. Wewnątrz gwiazdy znajduje się ziemia z miejsca narodzenia Jezusa. Kaplica zaprasza do modlitwy o pokój na świecie, o którą od wielu lat proszą kolejni papieże.
Inspiracją do budowy Piekarskiego Betlejem przed pięciu laty było odnalezienie, przy okazji budowy Domu Pielgrzyma "Nazaret", kilkudziesięciu figur z tzw. Panoramy Tysiąclecia. W latach 60. XX wieku była to ruchoma instalacja figur polskich świętych i postaci z historii Polski, oddających cześć Matce Bożej, która powstała w Piekarach Śl. z okazji 1000. rocznicy chrztu Polski.
Figury te zostały odnowione i dziś stanowią trzon żywej stajenki. Przed Świętą Rodziną kłaniają się między innymi trzej monarchowie: Mieszko I, Bolesław Chrobry i Jan III Sobieski. Hołd Dzieciątku Jezus oddają także święci Jacek Odrowąż czy Jadwiga Śląska.
Atrakcją dla najmłodszych zwiedzających są niewątpliwie żywe zwierzęta, które co roku goszczą na Rajskim Placu. Piekarskie Betlejem można zwiedzać do końca stycznia.