Na Uniwersytecie Śląskim rozpoczęła się konferencja młodych. Uczestniczy w niej ponad pół tysiąca osób ze 100 krajów.
Konferencja poprzedza COP24 - szczyt klimatyczny ONZ, który do Katowic sprowadzi ok. 30 tys. delegatów pochodzących z prawie 200 krajów.
Zanim o klimacie rozmawiać będą delegaci z całego świata, swoje ekologiczne spotkanie na Uniwersytecie Ekologicznym przeżywają młodzi. Wypracowane przez siebie postulaty przekażą przedstawicielom COP24.
Conference Of Youth w Katowicach zgromadziła młodych interesujących się zmianami klimatycznymi oraz ochroną środowiska. W czasie 3-dniowych spotkań uczestniczą oni w różnych panelach dyskusyjnych, warsztatach oraz wykładach. Celem wydarzenia jest wzmocnienie pozycji młodych ludzi na arenie międzynarodowej.
Na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego jest zdecydowanie międzynarodowo. Bo to głównie obcokrajowcy, a nie Polacy są gośćmi tego wydarzenia. W różnych częściach budynku słychać radosną młodzież mówiącą w rozlicznych językach świata. W auli wszyscy dogadują się w języku angielskim.
- Mamy tutaj przedstawicieli z całego globu. Będziemy mówili więc nie tylko o tym, co dla nas, Polaków, jest ważne (np. o smogu). Powiemy również o prawie, które jest różne na całym świecie, oraz o tym, w jaki sposób środowisko chronione jest w innych krajach świata, czy o tym, jakie problemy są w Afryce - mówiła Teresa Bojdoł, koordytator COY.
Z młodymi świata spotkaliśmy się na uroczystej ceremonii otwarcia konferencji. Dlaczego przyjechali do Katowic? - Chciałbym, żeby świat liczył się z naszym zdaniem - powiedział nam Freeland Scarabello z Indonezji, zauważając, że problemy związane z ekologią mają zasięg globalny.
- Polska wydaje mi się bardzo pięknym krajem, kocham Europę, w przeszłości mieszkałem właśnie w Europie. Bardzo podoba mi się wasza architektura, ludzie wydają się naprawdę mili, cieszę się, że jestem w Katowicach - dodał.
Do Katowic przyjechała też Lara Jo Pitzer z Drezna w Niemczech. - Jestem tu, żeby poznać ludzi z całego świata i zobaczyć, czego tak naprawdę chcą, czego wspólnie chcemy - przyznała. Lara Polskę odwiedza już po raz trzeci. - Bardzo lubię Polskę, Katowice są piękne, wczoraj wieczorem poszliśmy na miasto, macie dobre restauracje.
Młodzi na oficjalnym otwarciu konferencji deklarowali również, że w Katowicach chcą się wzajemnie inspirować oraz szukać wspólnych rozwiązań, które w przyszłości będą mogły być podjęte.
- Uważamy, że konferencja młodych jest zdecydowanie najważniejszą spośród naprawdę bardzo licznych imprez towarzyszących szczytowi klimatycznemu - przyznał w rozmowie z dziennikarzami Tomasz Pietrzykowski, prorektor UŚ ds. współpracy międzynarodowej i krajowej.
- Znajdujemy się w sercu regionu, który w przeszłości był jednym z największych źródeł zanieczyszczeń powietrza w Europie. Na szczęście te czasy przemysłowego zanieczyszczenia środowiska mamy w dużej mierze za sobą, ale to nie znaczy jeszcze, że problemy energetyczne, problemy z zanieczyszczeniem środowiska, powietrza, wody już przezwyciężyliśmy - dodał T. Pietrzykowski, podkreślając, że Katowice są dobrym miejscem na organizację tego typu międzynarodowych wydarzeń.