– Chcemy się wspólnie zastanowić, co chrześcijaństwo ma do zaproponowania w kwestii ekologii czy problemu sprawiedliwości na świecie – mówią organizatorzy konferencji.
W przeddzień historycznego dla Górnego Śląska wydarzenia, jakim będzie grudniowy szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach, Wydział Teologiczny UŚ wraz z Katolicką Fundacją Renovabis z Niemiec zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej „W trosce o wspólny dom: chrześcijanin na drogach ekologii”, która odbędzie się 30 listopada. – Nasz region skupia jak w soczewce liczne problemy związane z ekologią – uważa ks. dr Witold Kania z Katedry Teologii Fundamentalnej, Misjologii i Filozofii Chrześcijańskiej na Wydziale Teologicznym UŚ, jeden z inicjatorów konferencji. – Ta kwestia wiąże się bardzo ściśle z nauczaniem społecznym Kościoła. Wielokrotnie też w obronie człowieka i środowiska, w którym ten człowiek żyje, głos zabierali śląscy biskupi. Zamysłem organizatorów jest pokazanie, jak sfera ducha, sfera humanistyczna łączy się bardzo konkretnie z wyzwaniami ekologicznymi czy klimatycznymi, przed którymi stoi świat.
Do udziału w tym interdyscyplinarnym dialogu zaproszeni zostali polscy i zagraniczni specjaliści z wielu dziedzin: teologii, etyki, ochrony środowiska, energetyki, górnictwa, geologii, biologii, medycyny i innych. Oprócz sesji plenarnej zaplanowane są także panele dyskusyjne, podczas których słuchacze będą mogli zadać pytania ekspertom.
Kluczem do dyskusji o zanieczyszczeniu ziemi i powietrza, źródłach energii czy gospodarce odpadami będą cnoty ludzkie: miłosierdzia, roztropności, umiarkowania, sprawiedliwości. Ostatnie lata przyniosły rozwój tematyki ekologicznej i świadomości w samym Kościele. Związane to jest między innymi z encykliką papieża Franciszka Laudato si’ – pierwszą w całości poświęconą problematyce ekologii. „Kieruję naglące wezwanie, by ponowić dialog dotyczący sposobu, w jaki budujemy przyszłość naszej planety. Potrzebujemy konfrontacji, która nas wszystkich połączy, ponieważ wyzwanie ekologiczne i jego ludzkie korzenie dotyczą i dotykają nas wszystkich” – pisał papież. – Chcemy się wspólnie zastanowić, co chrześcijaństwo ma do zaproponowania w kwestii ekologii, zmian klimatycznych czy problemu sprawiedliwości na świecie – mówi ks. Kania. – Widziałem niedawno raport dotyczący śmiertelności w styczniu 2017 roku, kiedy panowały bardzo niskie temperatury i bardzo wysokie ciśnienie. Okazuje się, że wzrost śmiertelności w tym okresie był na poziomie ponad 20 procent! Trudno nie dostrzegać tutaj związku pomiędzy naszym zdrowiem i życiem a powietrzem, którym wszyscy oddychamy.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się