11 listopada w archikatedrze metropolita katowicki prosił o szacunek do kultury oraz przypomniał rolę i zadania Kościoła w niepodległej Polsce.
Niech podejmuje szczere działania na rzecz jednoczenia na płaszczyźnie osobowej i społecznej. Jego otwartość, której nie należy mylić z chęcią przypodobania się komukolwiek, zawsze ma jeden cel i zadanie: jednać człowieka z Bogiem, jednać człowieka z człowiekiem i jednać człowieka ze światem stworzonym - mówił o Kościele w Polsce abp Wiktor Skworc.
- Kiedy dziś stajemy na progu otwierającym nowe stulecie, winniśmy włączyć się w budowanie przyszłości Polski tą samą, wypróbowaną, bo skuteczną metodą: duchem ofiarności i ofiary, służby i bezinteresowności! Wbrew reklamowanej konsumpcji i w opozycji do rozkładającego wszystko praktycznego materializmu - dodał nieco później, wspominając wszystkich, którzy dla Polski poświęcili swoje życie.
Uroczysta Eucharystia w intencji naszej Ojczyzny oraz tych, którzy oddali za nią życie, odbyła się w katowickiej archikatedrze. Modlitwie przewodniczył abp Skworc. Razem z nim przy ołtarzu stanęli abp senior Damian Zimoń, bp Adam Wodarczyk oraz kapłani archidiecezji.
W wypełnionej po brzegi archikatedrze obecni byli również przedstawiciele władz państwowych, województwa, miasta, a także służby mundurowe i poczty sztandarowe.
W homilii abp Skworc wymienił również zadania, jakie czekają Polaków dziękujących Bogu za 100. rocznicę odzyskania niepodległości. - Kiedy stajemy na progu nowego stulecia, trzeba - mając świadomość zewnętrznych zagrożeń i wewnętrznych deficytów - ponowić wołanie o Ducha Świętego, który objawia się jako siła gromadzenia i jedności, siła przemiany i misji - zauważył.
Wszystkich obecnych w archikatedrze zapraszał również do poszanowania kultury. - To kultura, a nie polityka czy ubóstwiana dziś ekonomia, jest największym motorem historii - mówił.
- Językiem kultury człowiek posługuje się w stosunku do swego Stwórcy, ale także w stosunku do drugiego człowieka. Treścią języka kultury są wartości. Poprzez nie dokonuje się wymiana, a więc poznanie, relacja i więź między ludźmi. Kultura jest spoiwem zbiorowości, czynnikiem integracji, podstawą trwania i rozwoju społeczności. Kultura umożliwia integralne widzenie i rozwijanie człowieka, domaga się też poszanowania tożsamości i odrębności różnych społeczności - dodał.
Obecnych na Eucharystii metropolita katowicki zachęcał też, by swoje obowiązki i powinności wobec ojczyzny spełniali, nie czekając na nagrody. - Jak wielki założyciel II Rzeczypospolitej ze Górnego Śląska Wojciech Korfanty! - mówił. Całość homilii TUTAJ.
Po Mszy przy pomniku Józefa Piłsudskiego odbyła się oficjalna część uroczystości (odegranie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt, przemówienie wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka, uroczysty Apel Pamięci, salwa honorowa oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Marszałka).
Uroczystościom towarzyszyła również wystawa sprzętu wojskowego, wozów strażackich i policyjnych oraz stoisk służb mundurowych.