Wyborcy w większości dużych śląskich miast postawili na kontynuację - m.in. w Katowicach, Tychach czy Rybniku.
Bez zmian także w Tychach, gdzie bezapelacyjnie zwyciężył Andrzej Dziuba, otrzymując 76-procentowe poparcie (dane niepełne). Jego kontrkandydatka - Anita Skapczyk - z PiS otrzymała ok. 25 proc.
W Rudzie Śl. urzędującą prezydent bezpartyjną Grażynę Dziedzic czeka dogrywka. Według niepełnych jeszcze wyników, uzyskała ona 41 proc. poparcia. O drugą turę zawalczą też Marek Wesoły z PiS (26 proc.) lub Aleksandra Skowronek z Koalicji Obywatelskiej (23 proc.)
Mysłowice, Pszczyna
Druga tura wyborów (bez dotychczasowego prezydenta) czeka też Mysłowice. Zmierzą się w niej bezpartyjny Dariusz Wójtowicz (ok. 35 proc.) oraz Wojciech Król (ok. 32 proc.) z Koalicji Obywatelskiej. Na reelekcję nie może liczyć Edward Lasok, który fotel prezydenta piastował od 2010 r. Według cząstkowych wyników otrzymał on ok. 13 proc. głosów. Lasoka wyprzedził także kandydat PiS, Tomasz Papaj (ok. 20 proc.).
W Pszczynie zwyciężył obecny burmistrz, Dariusz Skrobol. Według nieoficjalnych informacji kandydat Pszczyńskiego Porozumienia Samorządowego zdobył blisko 70 proc. poparcia.
Bytom, Chorzów, Piekary
W Bytomiu pierwszą turę wyborów wygrał Mariusz Wołosz z Koalicji Obywatelskiej. Jednak o pełne zwycięstwo i fotel prezydenta miasta będzie jeszcze musiał powalczyć w drugiej turze z urzędującym prezydentem Damianem Bartylą. Z danych wszystkich komisji wyborczych w Bytomiu wynika, że Mariusz Wołosz zdobył ok. 14 tys. głosów, natomiast Damiana Bartylę poparło 11 tys. wyborców w Bytomiu.
W Chorzowie bez zmian. Andrzej Kotala wygrał wybory z wynikiem około 63 proc. w pierwszej turze. Na drugim miejscu uplasował się kandydat Prawa i Sprawiedliwości Leszek Piechota, zdobywając ok. 15 proc. głosów. Oznacza to, że A. Kotala otrzymał poparcie niemal dwóch trzecich mieszkańców Chorzowa i obejmuje fotel prezydenta miasta na trzecią kadencję.
Sława Umińska-Duraj, urzędująca prezydent Piekar Śl., wygrała w pierwszej turze ok. 67 proc. głosów i rozpoczyna urzędowanie na drugą kadencję. Nie udało się tym razem Jerzemu Polaczkowi. Poseł Prawa i Sprawiedliwości zdobył poparcie 22 proc. wyborców.
Świętochłowice i Zabrze
W Świętochłowicach w drugiej turze zmierzą się urzędujący prezydent Dawid Kostempski i Daniel Beger z komitetu Stowarzyszenia Przyjazne Świętochłowice. D. Kostempski, który urząd prezydenta pełni od 2010 roku, zdobył niecałe 42 proc. w pierwszym głosowaniu. D. Begera poparło 30,98 proc. głosujących.
W Zabrzu mieszkańców czeka druga tura wyborów z udziałem dwóch pań - urzędującej prezydent, bezpartyjnej Małgorzaty Mańki-Szulik i Agnieszki Rupniewskej z Koalicji Obywatelskiej. Obecną prezydent poparło zaledwie 35 proc. głosujących, co było zaskoczeniem chyba nawet dla niej samej. Jej kontrkandydatka uzyskała 24 proc. głosów.