Na wiecu kandydata na prezydenta Katowic uszkodzono pomnik Jerzego Ziętka

– Nowy wygląd monumentu tow. Jerzego Ziętka. Precz z komuną! Dekomunizacja w toku – napisał na swoim Twitterze Adam Słomka z komitetu Konfederacja – Ruch Kontroli Władzy.

– Przypominam, że tow. Jerzy Ziętek nie może być traktowany inaczej, niż np. Rudolf Wiesner. Polacy na Śląsku mają w końcu głos. Propagujcie i RT! – dodał Adam Słomka, walczący o fotel prezydenta Katowic. Jest on także przewodniczącym Konfederacji Polski Niepodległej – NIEZŁOMNI.

Pomnik został uszkodzony w sobotę podczas wiecu wyborczego. Sprawą zajęła się policja. Prezydent Katowic Marcin Krupa nazwał zdarzenie "niedopuszczalnym".

Pomnik Jerzego Ziętka, byłego wojewody śląskiego, znaleźć można w centrum Katowic, niedaleko Spodka i w pobliżu ronda, którego jest patronem.

Po wiecu imię i nazwisko gen. Ziętka zamazane zostały czerwoną farbą. W napisie "syn ziemi śląskiej" pierwszy wyraz – poprzez dopisek – przekształcono w niecenzuralne określenie, skuwając też dwa kolejne słowa. Na postaci Ziętka przyklejono plakat.

Jerzy Jan Antoni Ziętek, ps. "Jorg" (ur. 10 czerwca 1901 w Gliwicach, zm. 20 listopada 1985 w Zabrzu) to polski polityk, urzędnik samorządowy, partyjny, państwowy, działacz społeczny, żołnierz, generał brygady Wojska Polskiego, członek Komitetu Centralnego PZPR, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach, wojewoda śląski, wojewoda katowicki, członek Rady Państwa, zastępca Przewodniczącego Rady Państwa, poseł na Sejm II RP i na Sejm Ustawodawczy oraz na Sejm PRL II, III, IV, V, VI, VII i VIII kadencji, prezes Związku Weteranów Powstań Śląskich, wiceprezes Rady Naczelnej Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, członek Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu w 1958 r. Doktor honoris causa Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Zdaniem IPN gen. Ziętek symbolizuje represyjny i niesuwerenny system władzy w Polsce i nie jest postacią, która zasługiwałaby na czczenie i upamiętnianie w przestrzeni publicznej. Krytycy przypominają przede wszystkim jego udział w wysiedleniu z diecezji pod koniec 1952 r. trzech biskupów katowickich, którzy wystąpili w obronie nauczania religii, a następnie w przeprowadzeniu wyboru dogodnego dla władzy komunistycznej wikariusza generalnego diecezji.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek dotąd nie wydał decyzji dekomunizacyjnych m.in. wobec gen. Ziętka, jako patrona ulic.

Wszystkie osoby, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat sprawców zdarzenia, proszone są o kontakt z policjantami z Komisariatu Policji I w Katowicach pod nr tel. 32 200 3500, 32 200 2555 lub 112.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..