Rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim na ulicach pojawił się smog. Pora wypowiedzieć mu wojnę!
- Skuteczna walka ze smogiem musi odbywać się na wielu płaszczyznach - przekonuje Wojciech Saługa, marszałek województwa śląskiego. - Musimy uświadomić sobie, że to także my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i w dużej mierze od nas zależy stan środowiska.
Śląski samorząd już od dłuższego czasu prowadzi kampanię edukacyjno-informacyjną dotyczącą przeciwdziałania niskiej emisji. W ramach tej akcji zrealizowane zostały projekty: "Mogę zatrzymać smog”, warsztaty antysmogowe "Śląskie bez smogu", akcje "List do sąsiada" czy ekologiczne lekcje dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Podjęto również współpracę z Eko Patrolem Głównego Instytutu Górnictwa, który w marcu 2018 roku przeprowadził badania zanieczyszczenia powietrza w ośmiu miastach województwa.
Od 11 do 19 października w kilku miastach regionu pojawią się mobilne kontenery, kojarzone dotychczas głównie z wakacyjnymi wydarzeniami kulturalnymi. Tym razem znajdą się w nich między innymi punkty informacyjne na temat walki ze smogiem.
W jednym z kontenerów mieścić się będzie antysmogowe centrum edukacji, w którym dyżurować będą eksperci związani z ochroną środowiska, kominiarze, strażnicy miejscy. Mieszkańcy otrzymają tam potrzebne informacje o uchwale antysmogowej, wpływie smogu na zdrowie, możliwościach pozyskania dofinansowania na działania ekologiczne czy karach, jakie grożą za zanieczyszczanie powietrza.
W drugim stanie specjalna instalacja artystyczna "Ogrody w naszych głowach". W ramach akcji będą rozdawane także maseczki antysmogowe, a w pobliżu kontenerów stanie spirobus, gdzie można będzie bezpłatnie zbadać płuca.
Natomiast od 15 października przez region przejedzie specjalny tramwaj. W jego wnętrzu, w otoczeniu żywej zieleni i przy dźwiękach lasu, każdy pasażer otrzyma pakiet informacji, jak może walczyć z niską emisją i zatrzymać smog. Od 15 do 18 października w antysmogową trasę wyjedzie tramwaj linii 11, natomiast od 19 do 21 października tramwaj nr 24.
- Podejmowane przez nas działania mają pobudzić do refleksji nad tym, jak ważny wpływ ma każdy z nas na jakość powierza, którym oddychamy - wyjaśnia marszałek województwa śląskiego.