Nowy numer 11/2024 Archiwum

Program dla Śląska: umowy na 21 mld zł podpisane

W obecności premiera Morawieckiego zawarto też w Katowicach umowę na budowę kolei do lotniska w Pyrzowicach.

O skali wsparcia budżetu państwa dla modernizacji Śląska mówił w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.

Środki przeznaczone dla województwa w ramach Programu dla Śląska to 42 mld złotych. Przedstawiciele rządu ogłosili 19 września w Katowicach, że kwota ta zostanie powiększona do 55 mld złotych.

Premier Mateusz Morawiecki i jego ministrowie prezentowali też w śląskim urzędzie wojewódzkim przedsięwzięcia w ramach Programu dla Śląska, w sprawie których udało się podpisać umowy. Po dziewięciu miesiącach jest ich prawie 50 procent.

Kolej do Pyrzowic

Umowa na jedno z tych przedsięwzięć została podpisana 19 września w obecności premiera w Katowicach. Chodzi o rewitalizację i odbudowę częściowo nieczynnej linii kolejowej 182 Tarnowskie Góry-Zawiercie. To jedna z kluczowych dla województwa śląskiego inwestycji, bo właśnie na tej trasie jest lotnisko w Pyrzowicach. Brak połączenia kolejowego dla tego lotniska ogranicza jego rozwój. Ten kolejowy odcinek będzie miał 49 km długości.

Premier Morawiecki wyliczał też inne projekty, planowane lub już realizowane w ramach Programu dla Śląska. Mówił o nowym moście na Odrze pomiędzy Raciborzem a Kędzierzynem-Koźlem, który miałby spiąć gminy Nędza i Rudnik. Został on wymieniony także w rządowym programie "Mosty dla regionów".

Wspomniał o kompleksie przemysłowym, który ma powstać na miejscu likwidowanej kopalni "Krupiński" w Suszcu. Mówił o programie modernizacji dróg lokalnych czy o programie termomodernizacji, który będzie mógł objąć aż pół miliona domów w województwie śląskim. Ich właściciele będą mogli uzyskać nawet do 90 procent dofinansowania.

Krawat szefa "Solidarności"

Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju, ogłosił, że rząd powiększy środki na Program dla Śląska o ponad 13 mld złotych. - Przeznaczymy na ten program minimum 55 mld złotych - powiedział. Wyliczył kolejne przedsięwzięcia, np. finansowe wsparcie dla siedmiu szpitalnych oddziałów ratunkowych w województwie, dofinansowanie zakupu autobusów elektrycznych czy budowę infrastruktury sportowej.

Według ministra Kwiecińskiego, kierowane teraz na Śląsk środki z budżetu państwa na rozwój Śląska przewyższyły już czterokrotnie "unijne" środki, rozdzielane z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa śląskiego.

Minister podkreślił, że rząd PiS inwestuje szczególnie w to województwo, ponieważ w przeszłości było ono, obok Warszawy, kołem zamachowym polskiej gospodarki. Tymczasem z danych za ostatnie lata wynika, że udział Śląska w PKB kraju maleje. Program dla Śląska jest odpowiedzią na ten niekorzystny trend.

Przemawiający ministrowie przypominali Dominikowi Kolorzowi, szefowi śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", że przed dwoma laty, w czasie negocjowania Programu dla Śląska, obiecał, że jeśli założone dla Śląska projekty zostaną zrealizowane choć w 50 procentach, po raz pierwszy w życiu założy krawat. Dopominali się, żeby to zrobił już na następnym spotkaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy