- Szkoła nie powinna stawać się kolejną areną walk ideologicznych czy politycznych. Niech przekazuje wiedzę i wartości, niech wychowuje zgodnie z wolą rodziców i społeczeństwa. Wy jesteście na pierwszej linii krytyki czy nawet agresji ze strony młodych - mówił abp Wiktor Skworc do katechetów i nauczycieli podczas Mszy św. z okazji inauguracji nowego roku katechetycznego.
- Wy jesteście na pierwszej linii krytyki czy nawet agresji ze strony młodych, których łatwo zmanipulować i zainfekować destrukcyjnym obrazem - mówił arcybiskup do katechetów. - Jaka będzie nasza odpowiedź? Osobiście polecam post i modlitwę oraz konsekwentne świadectwo. A katechizując, mówcie młodym, że Kościół jest wspólnotą grzeszników, powołanych przez Jezusa Chrystusa, który bierze grzech świata i człowieka na siebie. Upada pod jego ciężarem i pozwala się za niego ukrzyżować.
Arcybiskup przywołał także słowa ks. Grzegorza Strzelczyka z konferencji dla katechetów w Szczecinie. "Przed paruzją świętość nie oznacza całkowitej wolności od grzechu. Jeśli Nowy Testament nazywa chrześcijan »świętymi«, to ze względu na dar nowego życia oparty na przebaczeniu, a nie ze względu na ich całkowitą nieskazitelność (...). Jesteśmy świętymi, bo Bóg nam przebacza, bo przyjmujemy przebaczenie i staramy się podnosić z grzechu".
- Nie jesteśmy autorytetami przez nieskazitelność, ale przez doświadczenie przebaczenia - mówił abp Skworc. - A przykładni mamy być zwłaszcza w podnoszeniu się z grzechu, w nawróceniu. W pokazywaniu, że Bóg przez grzech może nas przeprowadzić ku wolności, do świętości, mocą daru łaski, i to jest istota Dobrej Nowiny głoszonej przez Kościół.
Metropolita katowicki przypomniał katechetom, że pełnią swoją posługę z mandatu Kościoła, co zobowiązuje ich do postawy chrześcijańskiego świadectwa. - Choćby w formie korzystania wraz z katechizowanymi z sakramentu pokuty i przez udział w życiu Kościoła lokalnego - wyjaśnił.
W tym roku w archidiecezji katowickiej rozpoczyna pracę 40 nowych katechetów, którzy wcześniej otrzymali misję kanoniczną, czyli prawo do nauczania religii. Podczas Mszy złożyli wyznanie wiary oraz przyrzeczenie wierności nauczania zgodnie z wyznawaną wiarą. Każdy z nich otrzymał z rąk arcybiskupa indywidualne błogosławieństwo.
(obraz) |