Nowy numer 42/2019 Archiwum

Węgiel do lamusa?

Człowiek nie ma aż tak dużego wpływu na środowisko – sądzą uczestnicy konferencji Społeczny Pre_COP. Spotkanie przed grudniowym szczytem klimatycznym odbyło się 9 sierpnia.

Była na nim obecna m.in. europosłanka Jadwiga Wiśniewska. Początkowo była ona współautorem rezolucji przygotowywanej na grudniowy szczyt. Wycofała jednak swój podpis z powodu przyjętej poprawki o zeroemisyjności CO2. – Uważam, że słuszną i realną drogą jest droga zmierzająca do zbalansowania emisji z pochłanianiem. Zeroemisyjna gospodarka z uwagi na miks energetyczny państw członkowskich jest dla nas absolutnie nie do przyjęcia – deklaruje.

Na poparcie swojego stanowiska przytoczyła dane, według których w Polsce energię elektryczną czerpiemy w 80 proc. z węgla. Dla porównania w Niemczech jest to połowa tej wartości, a we Francji – 2 proc.

Gaz z dwutlenku węgla

Kazimierz Grajcarek, koordynator Pre_COP, a zarazem członek NSZZ „Solidarność”, twierdzi, że trzeba ograniczyć emisję CO2. – Tylko nie chodzi o samo ograniczanie przez to, że nie będziemy używać bądź rozwijać swojego przemysłu. Chcemy używać gazów cieplarnianych jako półproduktów, również do rozwoju innego przemysłu – dodaje. Jako przykład zastosowania wspomina wprowadzaną technologię Tauronu pozwalającą z wychwyconego (w 95 proc.) CO2 tworzyć metan. Wspomina również o poprawianiu sprawności energetycznej z węgla. – Jeśli wydaliśmy miliardy euro w Europie i założyliśmy sobie pewne cele klimatyczne, zadajmy sobie pytanie, czy one zostały zrealizowane. Czy koszt, który ponieśliśmy, jest właściwy, czy może trzeba zwiększyć nakłady. Jeśli mamy zwiększoną produkcję CO2 – ale zwiększoną możliwość redukcji przez przyrodę – przez lasy, gleby – czy to nie jest wypełnienie pewnych celów? – pyta Grzegorz Tobiszowski, wiceminister energii.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL