Nowy numer 41/2019 Archiwum

Abp Wiktor Skworc śladami świętego Liboriusza

W uroczystościach ku czci patrona niemieckiej diecezji i miasta Paderborn reprezentuje on Konferencję Episkopatu Polski oraz archidiecezję katowicką.

We wtorek abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył uroczystej Eucharystii i wygłosi homilię, skierowaną m.in. do przybyłych z okolicznych miejscowości ludzi, pracujących na roli.

Święty Liboriusz, żyjący w IV wieku, jest patronem diecezji i miasta  Paderborn. Jego imię prawdopodobnie ma pochodzenie celtyckie. Przez całe życie starał się krzewić wiarę w pogańskim otoczeniu. Zakładał liczne parafie, wyświęcił 217 księży, 186 diakonów i 93 subdiakonów. Wybudował też 17 kościołów.

Święty Marcin z Tours zapisał, że czuwał przy łożu śmierci swego przyjaciela Liboriusza. Marcin przewodniczył też uroczystościom pogrzebowym w kościele Dwunastu Apostołów, w którym pochowany był pierwszy biskup Le Mans, św. Julian. Wkrótce po śmierci św. Liboriusza zanotowano pierwsze cudowne uzdrowienia osób modlących się przy jego grobie.

Jednym z atrybutów związanych ze św. Liboriuszem jest paw i pawie pióra. Paw zdobi jeden z witraży okiennych w katedrze w Paderborn, pióropusz z pawich piór stoi za relikwiarzem, a w czasie procesji jest niesiony przed nim. Według legendy przeniesieniu relikwii Liboriusza towarzyszył paw, który usiadł na wieży katedry w Paderborn.

W chwili, gdy procesjonalnie wnoszono relikwie do świątyni, paw spadł z niej martwy. Dlatego dziś, odwiedzając Paderborn, w wielu miejscach można napotkać symbol pawia, który jest również wyrazem wspaniałości Boga i życia wiecznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL