Nowy numer 41/2019 Archiwum

Uznany za zmarłego - jest decyzja sądu

Sąd wydał decyzję w sprawie 42-letniego pana Rafała, który wskutek pomyłki szpitala w Sosnowcu został uznany za zmarłego.

"Przywrócony do życia" 42-latek 23 lipca nie pojawił się w sądzie. Wcześniej zapowiedział w rozmowie z dziennikarzami, że będzie się ubiegał o odszkodowanie.

Sosnowiecki Szpital Miejski wystawił jego akt zgonu 22 grudnia 2017 roku. Tego dnia zmarł tam bezdomny mężczyzna, który miał takie samo pierwsze imię i nazwisko, jak pan Rafał, i który urodził się w tym samym roku. Doszło do pomyłki.

Pan Rafał powiedział dziennikarzom, że jako uznany za zmarłego nie mógł podjąć pracy. Nie miał możliwości załatwienia czegokolwiek w urzędach, ani nawet skorzystania z pomocy lekarza z NFZ. Musiał żyć z oszczędności oraz zasiłku, przyznanego mu przez ZUS.

Pan Rafał o swoim akcie zgonu Marcin Iciek /Radio eM

W tej sytuacji pan Rafał był przez ponad pół roku. 23 lipca 2018 roku Sąd Rejonowy w Sosnowcu unieważnił jego akt zgonu. Sędzia Adam Woźniak podkreślił, że sąd nie badał w tym postępowaniu, kto jest winny błędu przy wystawieniu aktu zgonu, ale że będzie to mogło zostać zbadane w ewentualnym procesie o odszkodowanie.

Sędzia ustnie uzasadnia decyzję Marcin Iciek /Radio eM

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL