Nowy numer 41/2019 Archiwum

Ogniwa wodorowe i elekromobilność zamiast węgla

Jastrzębska Spółka Węglowa przedstawiła ambitny plan na zagospodarowanie terenów po byłej kopalni Krupiński w Suszcu.

Przedstawiony podczas konferencji prasowej w Warszawie projekt przewiduje powstanie nowoczesnego kompleksu przemysłowego z fabryką ogniw wodorowych oraz pojazdów napędzanych tym naturalnym paliwem, nowoczesnego zakładu włókien węglowych, a także unikatowej w skali kraju podziemnej elektrowni szczytowo-pompowej.

W spotkaniu uczestniczyli m.in. Krzysztof Tchórzewski, minister energii, oraz wiceminister Grzegorz Tobiszowski. W ubiegłym roku kopalnia została przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do likwidacji. W ostatnim czasie brytyjski inwestor Tamar Resources zadeklarował chęć reaktywacji kopalni, ale projekt nie uzyskał aprobaty Ministerstwa Energii.

Program zaprezentowany przez JSW zakłada industrializację i rewitalizację terenów, a także obiektów byłej kopalni Krupiński.

Spółka, która wystąpiła już o koncesję, zapewnia, że projekt został opracowany przez ekspertów, "w oparciu o analizę możliwości i potrzeb regionu, wyzwań technologicznych XXI wieku, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz aktywnego uczestnictwa w programie innowacyjności".

- Nasz program w kompleksowy sposób wykorzystuje potencjał, wiedzę i doświadczenie ludzi oraz firm z regionu, przy aktywnym udziale branżowych podmiotów z Polski i zagranicy - przekonuje Daniel Ozon, prezes zarządu JSW. - Mamy moralny obowiązek wziąć odpowiedzialność za teren byłej kopalni. Przygotowując kompleksowy program zagospodarowania 70 hektarów pozostałych po kopalni, tworzymy nową jakość oraz miejsca pracy, przy czym wszystkie przedsięwzięcia mają podłoże ekonomiczne.

Według planu, pod koniec tego roku, dzięki inwestycjom realizowanym przez Jastrzębskie Zakłady Remontowe, w rejonie Suszca powstanie pierwszych 50 miejsc pracy.

Na terenach byłej kopalni rozpocznie się budowa zespołu nowoczesnych budynków produkcyjno-magazynowych, a także rozpocznie się produkcja maszyn, urządzeń i narzędziowni dla kopalń w Polsce i poza jej granicami.

"Będą to między innymi takie elementy jak: szyny kolejek podwieszanych, krążniki, rurociągi magistralne, trasy przenośników zgrzebłowych, sekcje obudów zmechanizowanych" - czytamy w najnowszym komunikacie JSW.

Czołową koncepcją jest budowa fabryki ogniw wodorowych stosowanych w elektromobilności.

- Wodór jest paliwem przyszłości - tłumaczy prezes zarządu JSW. Prognozy rynkowe dla krajów Unii Europejskiej wskazują na 17-procentowy wzrost zapotrzebowania na wodór do roku 2025. Jest to związane z planami budowy w całej Europie 2000 stacji tankowania wodoru dla pojazdów.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • paulus
  19.07.2018 20:46
  ...incjatywa godna przyslosci...ze spalania wegla do jego rzeczywistej wartosci jest tyle energi , co ze spalonego kuponu totolotka z milionem...Szczesc Boze
  doceń 1
 • Adam Adamiec
  21.07.2018 18:25
  Silicon Valley w Suszcu jak się Trump dowie to koniec przyjaźni z wielkim bratem za oceanem. Można już zacząć budować rakiety na podbój kosmosu. "Podrzuć własne marzenia swoim wrogom, może zginą przy ich realizacji" cyt.: Stanisław Jerzy Lec
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL