To mała powtórka ŚDM 2016, w której poza młodymi z Polski uczestniczą ich rówieśnicy z Belgii, Francji, Libanu oraz Syrii.
Warsztaty muzyczne dla młodych poprowadzą krakowscy kompozytorzy muzyki liturgicznej: Paweł Bębenek, Piotr Pałka i Hubert Kowalski, teatralne - grupa aktorów z Tuluzy we Francji. Spotka się z nimi też m.in. reżyser Krzysztof Zanussi.
Syria w Rybniku
W czwartek część z nich wyruszy w drogę w nieznane - bez jedzenia, pieniędzy i zapewnionych noclegów. Zdani na dobrego Boga i dobrych ludzi pielgrzymować będą do Kokotka, gdzie odbywa się będzie Festiwal Życia, lub do maryjnych sanktuariów: na Jasnej Górze, w Pszowie, Turzy Śl., Bujakowie oraz Piekarach Śl.
A czy młodym się podoba na Youth Campie? - Każdy dzień jest dla mnie ważny, w każdym dzieje się coś innego, ale chyba najbardziej istotne są dla mnie warsztaty muzyczne - przyznaje Monika Reclik z Rybnika. Więcej wypowiedzi w nagraniu poniżej:
Do Rybnika przyjechała też bardzo pogodna Liliian Nazha z Homs w Syrii, fotografująca codzienność w tym kraju. Ta młoda i piękna dziewczyna swoją wystawą chce pokazać prawdziwe oblicze Syrii i jej mieszkańców, którzy mimo wojennego dramatu, próbują normalnie żyć.
- Oczywiście wojna nadal trwa, zniszczenia są ogromne, ale w tej samej Syrii mieszkają ludzie, którzy ciężką pracą robią wszystko, by żyć jak dawniej. Na zdjęciach możemy zobaczyć ludzi, którzy stracili swoje domy, widzimy też różne zniszczenia, ale z drugiej strony zobaczyć możemy również uczące i bawiące się dzieci, czy modlących się ludzi - przyznała.
- Nie nazwałabym siebie fotografem, ale kocham robić zdjęcia. Kocham też w jednym kadrze pokazywać całą historię konkretnego wydarzenia. Moje zdjęcia zrobiłam w kilku miastach: w Aleppo, Homs i mieście Palmyra - wyjaśniała "Gościowi".
Widać na nich uśmiechnięte dzieci, zniszczone budynki, porzucone gdzieś zabawki czy zakurzone ubrania pary młodej.
- W regionie, gdzie mieszkam obecnie jest bezpiecznie. W 2012 r., kiedy miałam 16 lat, region ten został zbombardowany. Musieliśmy opuścić nasz dom, bo po prostu nie było w nim bezpiecznie. Jakieś 3 lata później kiedy było już bezpiecznie, mogliśmy wrócić do naszych domów. Od 2015 r. zaczęliśmy na nowo organizować swoje życie, odbudowywaliśmy domy, kościoły... I tak jest do dziś - tłumaczyła.
W Polsce Syryjka jest od dwóch miesięcy, w naszym kraju zostaje na kolejne trzy. W Rybniku do środy jej zdjęcia oglądać można na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego przy ul. Rudzkiej 13.
Po powrocie być może Lilian zrobi wystawę ze zdjęciami z Polski, wśród których nie zabraknie i Rybnika. - Robię tu mnóstwo zdjęć, nie mam jeszcze konkretnego pomysłu na wystawę, ale myślę, że coś powstanie - uśmiecha się, dodając po polsku: "dziękuję bardzo" i "do widzenia".
We wtorek o Youth Campie dziennikarzom mówił też Piotr Kuczera, prezydent miasta. - Rybnik należy do młodych - uśmiechnął się, zapraszając wszystkich do skorzystania z atrakcji, jakie zaplanowano na najbliższy weekend.
Organizatorami wydarzenia razem z ks. Nowrotem są młodzi z duszpasterstwa akademickiego oraz Towarzystwa Ciemne Typy, współorganizatorem - miasto Rybnik.