Współpraca w ocaleniu znikającego dziedzictwa

W Zabrzu powstanie Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Będzie gromadził materiały z likwidowanych zakładów górniczych i obiektów poprzemysłowych.

W Zabrzu powstanie Ośrodek Dokumentacji Górniczej. Będzie gromadził materiały z likwidowanych zakładów górniczych i obiektów poprzemysłowych.

Utworzenie ośrodka jest efektem współpracy Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach. Jego siedziba znajdzie się w budynku należącej do muzeum wieży ciśnień przy ul. Zamoyskiego 2 - po zakończeniu jej remontu.

Wczoraj 25 czerwca w hali rozdzielni i sprężarek Sztolni Królowa Luiza podpisane zostało porozumienie w sprawie utworzenia Ośrodka Dokumentacji Górniczej. W spotkaniu uczestniczyli Adam Mirek, prezes WUG i Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, a także prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oraz wiceminister energii Grzegorz Tobiszewski.

Głównym zadaniem ośrodka będzie gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie dokumentacji pozyskanej m.in. z likwidowanych zakładów górniczych, a także prowadzenie badań i dokumentowanie cennych obiektów poprzemysłowych wraz z ich wyposażeniem i wyrobiskami podziemnymi. Współpraca w tym zakresie muzeum i WUG polegać będzie na wymianie informacji dotyczących pozyskanych zbiorów i ich udostępnianiu, dostępie do archiwum czy konsultacjach merytorycznych.

Planowane jest również stworzenie przez muzeum platformy wymiany informacji, dzięki której każdy będzie miał dostęp do wybranych dokumentów i zdigitalizowanych elementów infrastruktury kopalnianej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..