Polsko, jak zapłaciłaś Korfantemu?

Ostry apel w sprawie pomnika Wojciecha Korfantego w Warszawie wystosowała 24 maja Rada Miasta Katowice.

Rada Miasta Katowice

wyraża następujący apel

DO WŁADZ PAŃSTWOWYCH I SAMORZĄDU MIASTA STOŁECZNEGO WARSZAWY

Po odrzuceniu przez Polskę komunizmu w 1989 roku Katowice wzniosły pomnik Wojciecha Korfantego. Sprowadzono też z Chorwacji, zamówiony jeszcze przed wojną, pomnik Józefa Piłsudskiego. Dziś oba te pomniki stoją w pobliżu siebie, przypominając najważniejsze postacie zasłużone dla odrodzenia Polski.

W Warszawie, stolicy Polski, wzniesiono pomniki Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego – najważniejszych postaci odradzającej się po latach niewoli Polski. Mimo upływu prawie 30 lat nie zdołano uczcić w Warszawie, stolicy całego kraju, postaci Wojciecha Korfantego, autora głośnego wystąpienia w pruskim Reichstagu (25 października 1918 roku zażądał przyłączenia do państwa polskiego wszystkich ziem polskich zaboru pruskiego oraz Górnego Śląska), przywódcy III Powstania Śląskiego, człowieka, któremu niepodległa Polska zawdzięcza włączenie części Górnego Śląska wraz z ogromnym potencjałem przemysłowym. To Śląsk właśnie, w okresie międzywojennym, wniósł wielki wkład w odbudowę Polski. Kolejne władze państwowe i samorządowe Warszawy nie dostrzegły człowieka, który w decydujący sposób przyczynił się do tego. Wkład Śląska w odbudowę kraju, a zwłaszcza Warszawy, po 1945 roku jest także nie do przecenienia. Dziś żenujące targi o finansowanie budowy w Warszawie pomnika Wojciecha Korfantego odbierane są przez mieszkańców naszego regionu jako upokarzające, uderzają w poczucie godności. Nie sprzyja to postrzeganiu Polski przez Ślązaków jako kraju sprawiedliwego.

Rada Miasta Stołecznego Warszawy ponad 3 lata temu, w listopadzie 2014 roku, podjęła uchwałę o wzniesieniu i lokalizacji pomnika Wojciecha Korfantego jako inwestora, wskazując instytucję państwową, Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a jej wykonanie powierzając Prezydentowi Warszawy. To był krok we właściwą stronę. Likwidacja Rady Ochrony nie zmienia tego zapisu, państwo polskie zapewnia ciągłość instytucji i wyznacza sukcesorów w przypadku zmian strukturalnych. Dziś, mimo upływu trzech lat, uchwała Rady Miasta Stołecznego Warszawy nadal pozostaje niewykonana.

Niewykonanie uchwały z 2014 roku do tej pory powoduje, że dziś, w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, pojawiają się inicjatywy egoistyczne politycznie i godzące w pamięć Wojciecha Korfantego, z którym utożsamia się większość Ślązaków. Taką inicjatywą jest pomysł współfinansowania budowy pomnika z funduszy pozyskiwanych na Śląsku, pomysł lansowany przez prezydentów Warszawy i Świętochłowic. Nie służy sprawie Śląska, nie służy sprawie Warszawy, jest szkodliwy dla Polski. Budzi wielkie oburzenie społeczności Górnego Śląska, jego absurdalność jest tak wielka, że aż budzi zdumienie, że mógł się pojawić. Czy ktoś wyobraża sobie zbieranie pieniędzy w gminach Ziemi Tarnowskiej na budowę w Warszawie pomnika Wincentego Witosa?

Rada Miasta Katowice zwraca się zarówno do strony rządowej, jak i samorządu Miasta Stołecznego Warszawy o uszanowanie pamięci Wojciecha Korfantego i godne potraktowanie budowy jego pomnika. Oczekujemy od obu stron stanowiska i podanie go do publicznej wiadomości. Tylko w ten sposób możemy uniknąć uwłaczającej godności Ślązaków sytuacji, jaką byłoby zbieranie datków w śląskich gminach na budowę pomnika w Warszawie.

DO WIADOMOŚCI:

1. Andrzeja Dudy – prezydenta RP

2. Mateusza Morawieckiego – premiera RP

3. Piotra Glińskiego – wicepremiera i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4. Jarosława Wieczorka – Wojewody Śląskiego

5. Zarządu Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej

6. Rad Gmin Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej

7. Arcybiskupa Wiktora Skworca

8. Kardynała Kazimierza Nycza

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..