Razem z nimi w kościele Ducha Świętego w Siemianowicach Śl. modlili się m.in. abp Wacław Depo, abp Mieczysław Mokrzycki oraz abp Damian Zimoń.
Eucharystią w kościele w Bytkowie rozpoczęli oni VIII Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba. Bierze w niej udział ok. 300 mężczyzn należących do tej międzynarodowej wspólnoty, którzy na Górny Śląsk przyjechali z różnych części Polski.
Razem z nimi modlą się i świętują goście z Litwy i Ukrainy oraz dominikanin z USA - ojciec Jonathan Kalisch, dyrektor najwyższej rady ds. kapelanów i rozwoju duchowego.
- Rycerze Kolumba są prawą ręką Kościoła, niektórzy - prawą ręką proboszcza - ponieważ przede wszystkim działamy w naszych parafiach - wyjaśnia Tomasz Adamski pochodzący z Katowic mieszkaniec Krakowa. - W Katowicach spotykamy się, żeby podsumować miniony rok, zaplanować kolejne 12 miesięcy naszej działalności oraz wybrać nowe władze - dodaje.
Tomasz Adamski wyjaśnia również, jak stał się członkiem tej wspólnoty, zdradzając, że prawie wszyscy rycerze, wchodząc do bractwa, otrzymują zaproszenie od osób będących już w tej grupie. - Zostałem zaproszony, ale poznałem też działalność rycerzy podczas ŚDM w Krakowie, gdzie posługiwali bardzo prężnie. Poznałem ich charyzmat i widzę, jak ta męska wspólnota pomaga mi po prostu być lepszym.
Kiedy stawał się rycerzem, towarzyszyła mu jego narzeczona, dziś już żona. Podobnie jest w ten weekend - z wieloma rycerzami na Śląsk przyjechały ich damy. W różnych miastach Polski do wspólnoty należy ok. 5 tys. mężczyzn.
Na Mszy razem z abp. Depo, metropolitą częstochowskim oraz kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba, abp. Mokrzyckim, metropolitą lwowskim, oraz abp. Zimoniem, seniorem archidiecezji katowickiej za rycerzy, ich żony i rodziny modlili się ich duchowni kapelani.
Swoje słowo skierował do nich również przebywający obecnie wśród Polonii w Anglii oraz Walii abp Wiktor Skworc. Dziękował im za ich obecność oraz widoczną posługę w parafiach oraz w diecezjach.
W homilii abp Wacław Depo, odwołując się m.in. do świętego papieża Jana Pawła II, który dziś obchodziłby 98. urodziny, zachęcał wszystkich do prawdziwego głoszenia Ewangelii Chrystusa.
- Europie, światu i Polsce potrzebna jest nowa ewangelizacja - wyjaśniał, mówiąc wcześniej, że nie wystarczy głosić słów Ewangelii, ale nimi żyć, będąc autentycznym świadkiem Jezusa i Jego drogi.
Przed udzieleniem końcowego błogosławieństwa swoje słowo do rycerzy skierował też abp Zimoń. Dziękując im za ich przybycie na Śląsk, prosił ich o modlitwę w intencji pięciu górników, którzy zginęli na jastrzębskiej "Zofiówce".