Nowy numer 39/2023 Archiwum

Promocja książki o Kościele w Polsce komunistów, Katowice, 25 kwietnia

Katowice. Promocja książki ks. prof. Józefa Mareckiego i dr. Rafała Łatki „Kościół katolicki w Polsce rządzonej przez komunistów" odbędzie się w środę 25 kwietnia o 17.00 w Przystanku Historia - Centrum Edukacyjnym IPN w Katowicach im. H. Sławika, przy ul. św. Jana 10 (3 piętro).

W dyskusji na temat książki wezmą udział jej autorzy oraz znany historyk i publicysta „Gościa Niedzielnego“ dr Andrzej Grajewski.

Dla władz komunistycznych najważniejsze było nie dobro obywateli, lecz wprowadzanie idei ateistycznych, tzw. świeckiego państwa i walka z Kościołem katolickim oraz innymi związkami wyznaniowymi. Władze dążyły do całkowitego podporządkowania sobie hierarchii kościelnej i uzależnienia jej działań od decyzji władz partyjno-państwowych. To leninowsko-marksistowska partia kreowała politykę wyznaniową państwa i rościła sobie prawo do decydowania o sumieniach i życiu religijnym obywateli.

Niniejsza publikacja ma ukazać trudną drogę Kościoła katolickiego w kształtowaniu tożsamości narodu, jego wpływ na odzyskanie wolności i budowanie przyszłości na polskiej ziemi w drugiej połowie XX w.

Publikacja w ramach centralnego projektu badawczego „Władze komunistyczne wobec Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944-1989”.

Promocja książki o Kościele w Polsce komunistów, Katowice, 25 kwietnia  

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast