Nowy numer 22/2020 Archiwum

Ks. Władysław Basista zasłużony dla województwa

Otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Przyznali mu ją radni Sejmiku Śląskiego.

Razem z nim odznaczenie otrzymał Józef Zapędzki, mieszkający w Łazach dwukrotny mistrz olimpijski w strzelaniu z pistoletu szybkostrzelnego oraz podpułkownik Wojska Polskiego.

Uroczyste wręczenie odznak odbyło się w poniedziałek na 50. sesji Sejmiku Województwa Śląskiego.

- Jestem dumny, że jestem Polakiem, że jestem Ślązakiem - mówił 90-letni dziś ks. Władysław Basista, wspominając, że jego ojciec i wujkowie walczyli w powstaniach śląskich. Przypomniał także fakt, że dzieje jego rodziny posłużyły Kazimierzowi Kutzowi do stworzenia fabuły filmu "Sól ziemi czarnej".

- Ślązacy, Polacy to, co mają i kim są, wywalczyli i zdobyli silną pracą swojego umysłu i rąk - mówił radnym. - Modlę się: "Boże, błogosław rządy na Śląsku, błogosław rządy w Polsce" - powiedział na koniec swojego wystąpienia.

Ksiądz Władysław Basista urodził się w 1928 r. w Niedobczycach. Wśród śląskiego duchowieństwa znany jest jako wybitny wykładowca. W śląskim seminarium prowadził zajęcia z fonetyki pastoralnej oraz homiletyki. Uczył także kleryków seminarium ojców franciszkanów w Katowicach-Panewnikach. W KEP był członkiem komisji ds. duszpasterstwa ogólnego, sekcji kaznodziejskiej. Dziś mieszka przy parafii św. Józefa w Katowicach-Załężu.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama