Nowy numer 23/2020 Archiwum

Prezydent: Nie było żadnych polskich obozów zagłady

Nigdy nie zgodzę się, byśmy my jako naród, czy Polska jako państwo, byli oczerniani poprzez zakłamywanie prawdy historycznej; nie było żadnych polskich obozów zagłady, czy koncentracyjnych - powiedział w poniedziałek w Żorach prezydent Andrzej Duda.

Duda podkreślił, że od początku swojej prezydentury "bardzo głośno i mocno, wielokrotnie mówił", że nie ma jego zgody na żadną nienawiść między narodami w Polsce. "Nie ma mojej zgody absolutnie na żaden antysemityzm czy inny przejaw ksenofobii, bo nienawiść to jest najgorsze zło, które się pomiędzy narodami szerzy, zawsze będę jako prezydent się temu sprzeciwiał" - oświadczył prezydent.

"Nigdy nie zgodzę się na to, żebyśmy my jako naród - Polacy jako naród - czy Polska jako państwo, była oczerniana poprzez zakłamywanie prawdy historycznej i poprzez absolutnie fałszywe oskarżenia, a takich w ostatnich dniach pod adresem naszego kraju i naszego narodu padło stanowczo zbyt wiele, żeby można było przejść nad tym obojętnie" - powiedział prezydent.

"I chcę bardzo mocno z tego miejsca powiedzieć: nie było żadnych polskich obozów zagłady, czy polskich obozów koncentracyjnych. Były takie obozy zbudowane na terenie nieistniejącego wtedy państwa polskiego przez Niemców, przez hitlerowców, którzy na Polskę napadali i rozdarli ją i zniszczyli razem z Rosją sowiecką. To oni zbudowali obozy zagłady" - podkreślił Duda.

"To oni w tych obozach w sposób bezwzględny, niewyobrażalny mordowali ludzi po to, żeby wyeliminować narody, które uważali za takie, które powinny zostać przez nich unicestwione, przede wszystkim Żydów, ale także Cyganów, czy Romów, ale także i Polaków, których absolutnie uważali za podludzi" - powiedział Duda.

Zaznaczył, że Polska jako państwo straciła w okresie II wojny światowej ok. 6 mln obywateli i Polaków, i Żydów. "Nie było żadnego udziału ani Polski jako państwa, którego nie było, ani Polaków jako narodu pojmowanego w Holokauście" - oświadczył prezydent. Dodał, że był "zorganizowany systemowy udział w walce z Holokaustem.

« 1 »
 • Józef K.
  29.01.2018 20:06
  Oczywiście ,że " polskie obozy zagłady " to historyczne kłamstwo . Ale problem leży zupełnie gdzieś indziej. Dane z bardzo dobrze udokumentowanej publikacji naukowej Jana Grabowskiego : Judenjagd ... Historia dziejów pewnego powiatu : Na terenie powiatu dąbrowskiego ( Dąbrowa Tarnowska ) w latach 1942-45 zabito 239 ukrywający się Żydów , w tym 166 zabito po wydaniu ich przez Polaków ( z tej liczby 82 zabili tzw. granatowi policjanci ) , a 6 osób bezpośrednio polscy chłopi. Te liczby określenia dokładnej przyczyny i sprawców śmierci , dotyczą udokumentowanych przypadków , bo 49 w powyższej łącznej licznie autor określa jako przyczyna niewyjaśniona.
 • romanw
  29.01.2018 20:21
  Czy po to przyjechał Pan Prezydent w drodze z nart do mieszkańców Żor?
  doceń 2
 • Megi
  30.01.2018 01:03
  ....do Józefa K skąd pewność, że wydali Polacy?....A może byli to folksdojcze?....
  doceń 4
 • COGEZ
  30.01.2018 01:17
  Jest "teraz" w którym żyjesz . Teraz . Być może w jakiś sposób cudowny/niecudowny ktoś potrafi być teraz w tamtym " wtedy" nie wiem jak - w jakiś sposób niemożliwy . Jest "teraz" . Zdarzyło się słyszeć o takim pomyśle ,że dla Boga wszystkie chwile , cały czas jest jednocześnie , teraz . Co to znaczy ? To znaczy ,że w tej chwili ważą się losy 1 września 1939 . W tej chwili historia może pójść w sposób jaki byś chciał : ) Piszę to do Siebie /Ciebie . Tylko czy by mi się chciało i jak ?
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama