Nowy numer 7/2019 Archiwum

W poniedziałek w Katowicach Dzień Judaizmu

Spotkanie poświęcone religii i kulturze Żydów odbędzie się 15 stycznia o 18.00 w sali 202 Wydziału Teologicznego UŚ w Katowicach.

 W programie m.in. dwie prelekcje. Dr hab. Marek Rembierz  z Uniwersytetu Śląskiego wygłosi referat: „Dialog i pokój w sytuacji różnic i konfliktów. O tym, jak dalecy mogą stawać się bliskimi...”. Z kolei Dariusz Walerjański z Forum Dialogu. Liderzy Dialogu mówić będzie o dziejach Żydów w Katowicach.

Spotkanie na Wydziale Teologicznym UŚ związane jest z obchodami XXI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. W tym roku odbywa się on pod hasłem: „Pokój! Pokój dalekim i bliskim!” (Iz 57,19).

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce jest obchodzony od 21 lat. Jego celem jest wspieranie katolików w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym, oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”. 

Obchody Dnia Judaizmu organizuje, co roku inna polska diecezja,  wraz z powołanym w 1996 r. Komitetem Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem,  we współpracy z lokalnymi władzami samorządowymi, miejskimi i wojewódzkimi.  W roku 2018 centralne obchody Dnia Judaizmu odbędą się w Warszawie.

Delegatem Metropolity Katowickiego ds. Dialogu z Judaizmem i Islamem jest ks. Tadeusz Czakański.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL