powrót
Serwis internetowy Gościa Katowickiego

Katowicki

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • twitter
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
Jezus jest Panem  
Bp Jan Kopiec nakłada ręce, udzielając święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu Szymon Zmarlicki /Foto Gość

Jezus jest Panem przejdź do galerii

- Niech to przeświadczenie, które również teraz wybrałeś sobie jako przewodnika biskupiej posługi, daje ci wewnętrzne ukojenie i duchową siłę - powiedział do nowo wyświęconego bp. Andrzeja Iwaneckiego nuncjusz apostolski w Polsce.

Klaudia Cwołek, Mira Fiutak

|

GOSC.PL

dodane 07.01.2018 16:20
1

W katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gliwicach odbyły się święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego. Otrzymał je z rąk biskupa gliwickiego Jana Kopca oraz abp. Salvatore Pennacchio, nuncjusza apostolskiego w Polsce, i abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.

W czasie liturgii odczytana została treść bulli nominacyjnej papieża Franciszka, w której napisał m.in. „Umiłowany Synu, prosimy Ducha Świętego, który ustawicznie odnawia Kościół, aby podtrzymywał Twą gorliwość obfitością duchowej łaski, a Ciebie zachęcamy, abyś jednomyślnie współpracował z Pasterzem gliwickiej trzody i prezbiterami, 'by jak najbardziej zadbać o obecne i przyszłe dobro diecezji' (Christus Dominus, 26)”.

Jezus jest Panem   Litania do Wszystkich Świętych przed obrzędem święceń biskupich Szymon Zmarlicki /Foto Gość Homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. Odniósł się w niej do przeżywanego dziś w kościele święta Chrztu Pańskiego i wydarzenia święceń biskupich.

– Bądź naszą radością w wielkim wysiłku przekonywania dzisiejszego człowieka, że każdy ma szansę znaleźć Pana, który go uwolni od ciężaru win i zagubienia – mówił do nowo wyświęcanego biskupa. – Wnoś aktywną zachętę, byśmy wszyscy tworzyli wspólnotę ludzi szczęśliwych, odnajdujących swoje wezwanie do otrzymania nadprzyrodzonych darów.

Przypomniał historię Kościoła i rozwój wiary na tej ziemi. Kiedyś przed tysiącem lat była tu jedna wielka diecezja ze stolicą biskupią we Wrocławiu. Dzisiaj są dwie metropolie oraz 6 diecezji, m.in. nasza diecezja gliwicka. – Ukochaj, Andrzeju, ten Kościół gliwicki jeszcze bardziej niż dotychczas. Ceń swoje wyniesienie i odpowiadaj Kościołowi świętemu swoim zaangażowaniem, byś szukał tylko tego, co wzmocni ścieżki proste, wyznaczone przez Pana – powiedział bp Jan Kopiec.

Pod koniec uroczystości był czas na podziękowania i życzenia. Pierwszy głos zabrał abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Przywołał myśl kard. Jorge Bergoglio, który na krótko przed tym, jak został papieżem, powiedział: „Jezus odpoczywa w poczuciu bycia ukochanym Synem”. Nawiązał też do zawołania nowego biskupa „Jezus jest Panem”. – Niech to przeświadczenie, które również teraz wybrałeś sobie jako motto biskupiej posługi, daje ci wewnętrzne ukojenie i duchową siłę. A od trudów posługi odpoczywaj w poczuciu bycia ukochanym dzieckiem Boga. I tę nadzieję radośnie wzbudzaj w sercach tych, których będziesz spotykał – powiedział abp Salvatore Pennacchio.

Jezus jest Panem   Przekazanie pastorału nowo wyświęconemu biskupowi Szymon Zmarlicki /Foto Gość List prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, a list przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego bp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.

Życzenia składali także: prezydenci Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik (bp Iwanecki był w tym mieście proboszczem przez 19 lat) i Gliwic Zygmunt Frankiewicz, a w imieniu prezbiterów oraz całej diecezji wikariusz generalny ks. Marcin Królik.

Po życzeniach przemówił bp Andrzej Iwanecki, składając podziękowania i dzieląc się swoją radością z przyjętych święceń.

– Czyje serce nie byłoby przejęte w takiej chwili? Niebo dotyka ziemi – mówił. – Ja też jestem bardzo przejęty. Ale wyciszam się i napełniam pokojem, gdy pomyślę o Jezusie. Kiedy pomyślę, że On patrzy na mnie i na was z wielką miłością i życzliwością, że jest blisko – dodał.

Jezus jest Panem   Bp Jan Kopiec nakłada nowo wyświęconemu biskupowi purpurową piuskę Andrzej Złoczowski Po zakończeniu liturgii, na krótkim spotkaniu z mediami powiedział jeszcze, że czuje się otoczony modlitwą przez rodzinę naturalną, parafialną i diecezjalną. A zapytany o plany, wyznał, że jego planem jest nie mieć planów, słuchać przełożonych, najpierw biskupa ordynariusza, a potem realizować wszystkie zadania, które przed nim stoją na początku służby.

W uroczystości uczestniczyło 23 arcybiskupów i biskupów. W katedrze wypełnionej po brzegi obecni byli także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, wielu księży, osoby konsekrowane, rodzina nowego biskupa i świeccy z różnych diecezji.

Biskup Andrzej Iwanecki urodził się 3 listopada 1960 r. w Siemianowicach Śląskich. Święcenia kapłańskie otrzymał 27 marca 1986 r. z rąk bp. Damiana Zimonia w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Od 1998 r. był proboszczem parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu-Zaborzu.

W diecezji gliwickiej pełnił różne funkcje: był dziekanem dekanatu zabrzańskiego, konsultorem diecezjalnym, członkiem Diecezjalnej Rady Kapłańskiej i moderatorem rejonowym Ruchu Światło–Życie.


Więcej:

  • Wiara jest odczytywaniem znaków
  • Podziękowania nowego biskupa
  • Galeria zdjęć - cz. 1
  • Galeria zdjęć - cz. 2
  • Galeria zdjęć - cz. 3
  • Galeria zdjęć - cz. 4 (życzenia)

Jezus jest Panem   Biskup Andrzej Iwanecki błogosławi wiernych w katedrze Szymon Zmarlicki /Foto Gość

1 / 1
Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 1

Foto Gość DODANE 07.01.2018 AKTUALIZACJA 07.01.2018

Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 1

​Gliwice, 07.01.2018 r. Biskup gliwicki Jan Kopiec udzielił święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu, dotychczasowemu proboszczowi parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, który 18 listopada 2017 r. otrzymał od papieża Franciszka nominację na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej. Na uroczystości w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła obecni byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, liczni arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeccy z różnych diecezji. Były to pierwsze święcenia biskupie w gliwickiej katedrze.  
Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 2

Zdjęcie nie do użytku DODANE 07.01.2018

Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 2

​​Gliwice, 07.01.2018 r. Biskup gliwicki Jan Kopiec udzielił święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu, dotychczasowemu proboszczowi parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, który 18 listopada 2017 r. otrzymał od papieża Franciszka nominację na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej. Na uroczystości w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła obecni byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, liczni arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeccy z różnych diecezji. Były to pierwsze święcenia biskupie w gliwickiej katedrze.  
Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 3

Foto Gość DODANE 07.01.2018 AKTUALIZACJA 07.01.2018

Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 3

Gliwice, 07.01.2018 r. Biskup gliwicki Jan Kopiec udzielił święceń biskupich ks. Andrzejowi Iwaneckiemu, dotychczasowemu proboszczowi parafii św. Franciszka z Asyżu w Zabrzu, który 18 listopada 2017 r. otrzymał od papieża Franciszka nominację na biskupa pomocniczego diecezji gliwickiej. Na uroczystości w katedrze Świętych Apostołów Piotra i Pawła obecni byli: nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, liczni arcybiskupi i biskupi, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz duchowieństwo, osoby konsekrowane i świeccy z różnych diecezji. Były to pierwsze święcenia biskupie w gliwickiej katedrze.  
Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 4 (życzenia)

Foto Gość DODANE 07.01.2018 AKTUALIZACJA 07.01.2018

Święcenia biskupie ks. Andrzeja Iwaneckiego - cz. 4 (życzenia)

​Po skończonych ceremoniach święceń biskupich nowo mianowany biskup Andrzej Iwanecki przyjmuje życzenia i gratulacje.  
oceń artykuł Pobieranie..
1 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP NOMINAT ANDRZEJ IWANECKI
  • DIECEZJA GLIWICKA
  • KATEDRA GLIWICKA
  • ŚWIĘCENIA BISKUPIE

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Franciszek nadawał na falach, które młodzież doskonale rozumiała
  • Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Budowniczy mostów. Papież Franciszek i jego inspirujące podróże apostolskie
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców
    • Świat
    • Andrzej Grajewski
    Prezydent Zełenski był jednym z częściej przyjmowanych przez papieża Franciszka światowych przywódców

E-sklep

  • Nowości
  • Książki
  • Pozostałe
  • Historia Kościoła #9
    Historia Kościoła #9 Joanna d’Arc. Święta na stosie

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Historia Kościoła #8
    Historia Kościoła #8 Kościół i Synagoga, czyli wielki rozwód i pierwsza schizma
  • Gość Extra nr 01/2025
    Gość Extra nr 01/2025 Czy Kościół boi się cudów?
  • Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila
    Bóg nie jest korkiem do wanny. Dzieciogadki wujka Kamila ㅤ

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
    Szczeliny. Bóg w popękanej psychice
  • Król Dawid
    Król Dawid ks. Jerzy Szymik
  • Skarbiec modlitw i pieśni. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej
    Skarbiec modlitw i pieśni. Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej

POLECAMY RÓWNIEŻ

  • Obrazek srebrzony I Komunia Św. – chłopiec
    Obrazek srebrzony I Komunia Św. – chłopiec
  • Obrazek srebrzony I Komunia Św. – dziewczynka
    Obrazek srebrzony I Komunia Św. – dziewczynka
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • OPINIE
  • Patronaty
  • Rok Jubileuszowy
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie