Nowy numer 20/2024 Archiwum

Godomy i warzymy

Dwa konkursy Spichlerza Górnego Śląska, już czas na zgłoszenia.

Pierwszy związany jest z kuchnią śląską a drugi proponuje opowieść w gwarze śląskiej. Organizuje je Fundacja Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska”.

„Jak godomy tak warzymy” – pod takim hasłem odbywa się Konkurs na Danie Roku 2018 „Spichlerza Górnego Śląska”, który przebiega w dwóch etapach. Najpierw należy przesłać oryginalny przepis (ale może to także być opis jakiejś historyjki związanej z kuchnią śląską, z tradycyjnymi potrawami, sposobem ich przyrządzania).

Prace w gwarze śląskiej używanej w okolicy, z której pochodzi uczestnik (chociaż organizatorzy dopuszczają również język literacki) należy przesłać do 5 lutego – e-mail: biuro@espichlerz.org.pl lub do biura: Fundacja Lokalna Grupa Działania „Spichlerz Górnego Śląska” ul. Sobieskiego 9/29, 42-700 Lubliniec, tel. 602 690 383. Szczegółowe informacje i karta zgłoszeniowa dostępne na www.espichlerz.org.pl.

Autorzy najciekawszych przepisów zostaną zaproszeni do udziału w finale, który odbędzie się 6 kwietnia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kochcicach. Uczestnicy przygotują i zaprezentują wcześniej opisane danie, a jury oceni walory smakowe, łatwość jego przyrządzenia, związek z tradycją regionu, zgodność z mottem konkursu oraz wystrój stołu i sposób prezentacji. Finaliści będą oceniani w trzech kategoriach: indywidualnej, organizacji społecznych i restauratorów.

Uczestnicy Konkursu „Godomy po naszymu” Spichlerzowy Przegląd Etnolektów 2018 przedstawiają w gwarze śląskiej opowieść związaną z tematem przewodnim, który brzmi: „Je żech stąd”. Występ nie może przekroczyć 6 minut. W finale dodatkowo będą pytania sprawdzające znajomość gwary śląskiej i inne zadania.

Półfinały w różnych kategoriach wiekowych odbędą się w trzech miejscach: 19 lutego w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Chechle (ul. Szkolna 1, powiat gliwicki), 23 lutego w Gminnym Ośrodku Kultury w Potępie (ul. Tarnogórska 4a, powiat tarnogórski) i 26 lutego w Gminnym Centrum Kultury i Informacji w Herbach (ul. Lubliniecka 31, powiat lubliniecki).

Najlepsi wezmą udział w finale, który odbędzie się 6 kwietnia w auli Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kochcicach (ul. Parkowa 45, powiat lubliniecki). Zgłoszenia do 31 stycznia na e-mail: biuro@espichlerz.org.pl.

Nagrodami dla laureatów obu konkursów jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy