Amboną społecznego nauczania Kościoła na Górnym Śląsku są nie tylko Piekary. Od lat w liturgiczne wspomnienie św. Barbary katowiccy biskupi w rozsianych po diecezji kościołach głoszą ewangelię pracy.
Pozornie wydawać się może, że publikacja „De profundis ad Te clamamus. Świat górników w radiowych i telewizyjnych homiliach biskupów katowickich na uroczystość św. Barbary” poświęcona jest tylko górnikom. I że święta Barbara jest wyłącznie ich patronką. A przecież o wstawiennictwo świętej proszą też marynarze, rybacy, kamieniarze i więźniowie. Tradycja widzi w niej również orędowniczkę w czasie burzy i pożarów oraz patronkę dobrej śmierci. „Z tej perspektywy – pisze abp Wiktor Skworc – treści zawarte w homiliach są uniwersalne i dotyczą wszystkich ludzi pracy”.
Dzięki transmisjom radiowym i telewizyjnym społeczne nauczanie biskupów katowickich dociera nie tylko do Ślązaków. Bo o ile dla Śląska – w dynamicznie zachodzących zmianach w branży górniczej – wierność tradycjom religijnym i etosowi pracy była i jest czymś oczywistym, o tyle dla Polski nauczanie śląskich biskupów przełamywało istniejące stereotypy i uprzedzenia. Między innymi dlatego redaktorzy publikacji – ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer i dr Daniel Szlachta – zebrali w jednym tomie 33 homilie i przesłania społeczne biskupów katowickich wygłoszone w latach 1983–2016, transmitowane przez polskie radio i telewizję. Po raz pierwszy taką radiową transmisję Mszy z okazji liturgicznego wspomnienia św. Barbary, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Herbert Bednorz, nadano z kościoła św. Wojciecha w Radzionkowie. Ostatnia zawarta w publikacji homilia została wygłoszona przez abp. Wiktora Skworca w kościele NSPJ w Jastrzębiu-Zdroju. Autorom nie udało się jedynie odtworzyć treści kazania ks. Eugeniusza Góry wygłoszonego w kościele Świętych Apostołów Filipa i Jakuba w Żorach. Zaginiony tekst zastąpiono kazaniem abp. Damiana Zimonia wygłoszonym z okazji rocznicy tragedii w kopalni „Wujek”.
„De profundis ad Te clamamus...” to kolejna publikacja – po wydanych w tym roku dwóch zbiorach nauczania piekarskiego biskupów katowickich – ukazująca specyfikę Kościoła na Górnym Śląsku. I to najprawdopodobniej w skali Europy i świata. To zarazem 20. pozycja z serii „Źródła do dziejów Kościoła katolickiego na Górnym Śląsku” pod redakcją ks. prof. Jerzego Myszora.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się