GN 45/2018 Archiwum

Nowa ewangelizacja

II Synod Archidiecezji Katowickiej usiłował wskazać najważniejsze wyzwania jakie – także w związku z szybko zachodzącymi na Śląsku zmianami społecznymi i kulturowymi – stają przed naszym Kościołem lokalnym.

Jednym z nich są rosnące trudności w przekazie wiary w rodzinach i co za tym idzie – zwiększająca się liczba osób, które oddaliły się od życia sakramentalnego i praktykowania wiary albo wręcz wiarę utraciły. W tym kontekście Synod, pomny na nakaz misyjny Jezusa, stwierdza dość gorzko, lecz realistycznie: „Trzeba przyznać, że dotychczasowe śląskie duszpasterstwo parafialne – ukształtowane przez inne wyzwania – nie koncentrowało się dostatecznie na poszukiwaniu i przyciąganiu »oddalonych«” (nr 315). Ta diagnoza prowadzi do serii zaleceń składających się na rozdział „Nowa ewangelizacja w Kościele katowickim” (nr 313–326). Synod mianem „nowej ewangelizacji” określa przede wszystkim działania tak pojedynczych osób, jak i wspólnot kościelnych, „których celem – szczególnie w warunkach polskiego Kościoła – jest dotarcie z Dobrą Nowiną do osób, które wprawdzie przyjęły przynajmniej część sakramentów inicjacji chrześcijańskiej w Kościele katolickim, ale nie odpowiedziały na nie osobistą wiarą i świadomą decyzją pójścia za Chrystusem we wspólnocie Kościoła” (nr 314).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy