Nowy numer 2/2021 Archiwum

Msza św. w intencji rodziny Schaffgotschów i recital Koła Miłośników Śląskiej Pieśni, Bytom, 15 listopada

Z okazji 159. rocznicy ślubu Joanny Gryczik von Schomberg-Godulla - dziewczyny z ludu, nazywanej śląskim Kopciuszkiem - i Hansa Urlicha Schaffgotsch, zostanie odprawiona Msza święta. Joannie, która była półsierotą, swój ogromny majątek zapisał Karol Godula. Gdy dorosła, okazała się świetną bizneswoman i ten majątek jeszcze pomnożyła. Joanna i Hans byli katolikami; ufundowali też na Śląsku kilka kościołów.

Msza święta w intencji zasłużonej dla Śląska rodziny Schaffgotschów będzie celebrowana przez księdza biskupa gliwickiego Jana Kopca. Odbędzie się 15 listopada o 18.00 w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Bytomiu - ul. ks. Koziołka 3 (obok Rynku).

Po Mszy św. odbędzie się recital Koła Miłośników Śląskiej Pieśni pod przewodnictwem Grzegorza Płonki MDK Ligota w Katowicach, oraz Mali Ligocianie, oraz pokaz filmu pt. "Schaffgotsch. Saga zapomnianego rodu" w reżyserii A. Klamta. Będzie można zakupić cegiełki na ratowanie niszczejącego dziś mauzoleum rodziny Schaffgotschów w Kopicach.
« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama