Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wystawa malarstwa Cypriana Noconia, Katowice, do 7 grudnia

Katowice. Wernisaż wystawy Cypriana Noconia "Przed premierą" odbędzie się 9 listopada o 18.00 w Muzeum Archidiecezjalnym. Wystawa będzie czynna do 7 grudnia.

- Według Szekspira „świat jest teatrem, aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają”. W pracach Cypriana Noconia nawet ta efemeryczność występów aktorów (nas) pozostaje pod znakiem zapytania. Co prawda - zgodnie z tytułem cyklu - jesteśmy „przed premierą”, ale nie zostajemy ogarnięci gorączką przygotowań. Jest cicho. Ludzkie postaci, o ile w ogóle się pojawiają, zostały zmarginalizowane. Właściwie nie wiadomo, czy do premiery dojdzie i czy ktoś zechce ją (nas) oglądać. Bohaterem jest sam teatr, to on z dumą prezentuje siebie, to on jest prawdziwym światem, który trwa. W obrazach Noconia słychać ciszę. I pustkę. Malarskość została bezwzględnie podporządkowana idei. Zastosowana chłodna tonacja granatowo-zielonkawa, tudzież cała gama odcieni brązów, wzmacniają tylko poetykę wizji artysty. Nocoń jest świadom możliwości medium, którego używa i to właśnie pozwala mu tak trafnie osiągnąć planowany efekt. To, czego oczekuję od dzieła sztuki w prezentowanych pracach zostało spełnione - zbudowana została metafora do naszej egzystencji - tłumaczy ks. dr Leszek Makówka, dyrektor muzeum.

 

Muzeum Archidiecezjalne w Katowicach Galeria Sztuki Współczesnej "Fra Angelico" (wejście dla zwiedzających od ul. Wita Stwosza 16).

 

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama