Region. Zapraszamy na serię spotkań z ks. Davidem Okullu, z ludu Aczoli na północy Ugandy, świadkiem zbrodni dokonywanych przez rebelię Bożej Armii Oporu oraz z Krzysztofem Błażycą, autorem książki "Krew Aczoli.Dziesięć lat po zapomnianej wojnie na północy Ugandy", która jest zapisem spotkań autora z ofiarami tych wydarzeń.
Spotkanie przybliży historię ponad 20-letniej wojny rozpętanej przez samozwańczego proroka Josepha Kony'ego w imię... Dziesięciu Przykazań, będzie też okazją do zapoznania się z działalnością pomocowo-rozwojową prowadzoną przez księdza Davida Okullu. Ksiądz Okullu przylatuje do Polski na zaproszenie Fundacji Razem dla Afryki. Podczas pobytu w Polsce będzie zbierać fundusze na wybudowanie studni na północy Ugandy, gdzie dostęp do wody pozostaje jednym z najważniejszych wyzwań zdrowotnych i rozwojowych.
Spotkania odbędą się w Bibliotece Śląskiej (sala Parnassos), w piątek 27 października o 17.00, w Muzeum Miejskim w Żorach w sobotę 28 października o 16.00, w redakcji "Gościa Niedzielnego" w czwartek 2 listopada o 19.00.
W czwartek 26 października o 18.00, w Galerii Pojedynczej w Centrum Kultury Katowice (Plac Sejmu Śląskiego) odbędzie się również wernisaż fotografii Krzysztofa Błażycy nawiązujący do książki "Krew Aczoli".
Ks. David Okullu pracuje w diecezji Gulu, na północy kraju. Od listopada 2016 r. jest proboszczem parafii Niepokalanego Serca Maryi w miejscowości Pabo, gdzie w czasie wojny (1986-2007 - tzw. rebelia Bożej Armii Oporu) znajdował się największy obóz dla osób wewnętrznie przesiedlonych (ok. 70 tys.).
Wcześniej ks. David był wykładowcą w niższym seminarium w Gulu. Oprócz aktywności duszpasterskiej ks. David zajmuje się pracą na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. W 2014 r. założył organizację SORUDEO (Soluidarność dla Rozwoju Obszarów Wiejskich), której obszarem działalności jest opieka zdrowotna, rolnictwo i jego rozwój, polepszenie standardów życia lokalnej społeczności.
Więcej o ks. Davidzie i działaniach fundacji na: www.razedlaafryki.org oraz na www.krewaczoli.pl