Nauczyciel Roku z Pielgrzymowic

Została nim Marta Florkiewicz-Borkowska, nauczycielka niemieckiego i zajęć technicznych w Szkole Podstawowej im. Karola Miarki w Pielgrzymowicach koło Jastrzębia-Zdroju.

Nagrodę odebrała na Zamku Królewskim w Warszawie 10 października. Celem konkursu na „Nauczyciela Roku 2017” było uhonorowanie pedagogów cenionych przez uczniów, rodziców i społeczności lokalne.

Marta Florkiewicz-Borkowska uczy języka niemieckiego, zajęć technicznych i artystycznych. Pasjonuje się nowymi technologiami w edukacji. Kartkówki z niemieckiego przygotowuje w formie interaktywnych gier i quizów. Od kilku lat realizuje z uczniami projekty w unijnym programie eTwinning, w ramach którego za pomocą wszelkich możliwości komunikacyjnych, jakie daje technologia informatyczna, pracują wspólnie nad różnymi zagadnieniami i problemami ze swoimi rówieśnikami z innych krajów europejskich.

Wymyśliła GUMISIE (Gimnazjalistki Uczą Młodszych i się Edukują). To prowadzone przez gimnazjalistki zajęcia z języka niemieckiego dla młodszych uczniów z wykorzystaniem nowych technologii.

Jest także pasjonatką rękodzieła, które dzięki niej stało się znakiem rozpoznawczym pielgrzymowickiego gimnazjum. Skończyła studia podyplomowe z arteterapii, prowadzi zajęcia pozalekcyjne. Opiekuje się Samorządem Uczniowskim.

Nauczyciel Roku 2017 wciąga też uczniów do pracy wolontariackiej. Zaczęło się od charytatywnego koncertu, później m.in. były WOŚP, Szlachetna Paczka. Najnowszą inicjatywą są „Pożeracze smutków” – poduchy przytulanki szyte przez gimnazjalistów i osobiście przez nich przekazywane pacjentom onkologii dziecięcej.

– Nauczyciel roku chyba powinien iść za głosem serca, być autentyczny, szczery, otwarty. Widzieć w swoich uczniach człowieka, próbować zbudować z nimi relacje, dostrzegać plusy. Być takim trochę mistrzem, nie tylko człowiekiem, który przekazuje wiedzę, ale starać się być blisko, wspierać i uczestniczyć też w ich życiu – powiedziała PAP Marta Florkiewicz-Borkowska po odebraniu nagrody.

Konkurs „Nauczyciel Roku” odbywał się po raz piętnasty. Zorganizował go tygodnik „Głos Nauczycielski”. Kandydatów zgłaszali: grona pedagogiczne, uczniowie, rodzice, samorządy i organizacje społeczne.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..