Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Lux ex Silesia dla prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz

Abp Wiktor Skworc podczas międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w katowickiej katedrze Chrystusa Króla wręczył doroczną nagrodę.

- W uroczystość św. Jacka, głównego patrona metropolii górnośląskiej, abp Wiktor Skworc ogłosił tegorocznego laureata nagrody Lux ex Silesia. 23. laureatką została w tym roku prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz - powiedział ks. Wojciech Surmiak, przewodniczący kapituły nagrody oraz duszpasterz nauczycieli akademickich archidiecezji katowickiej.

Laudację przygotowaną przez prof. Jacka Kolbuszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego odczytała prof. Małgorzata Łoboz z Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Przedstawiono w niej dokonania prof. Krystyny Heskiej-Kwaśniewicz. "Przedmiotem nieprzypadkowej fascynacji Pani Profesor stała się - jak mówi - najpiękniejsza powieść o Katowicach - Wieża spadochronowa Kazimierza Gołdy. Faktycznym jej [prof. Kwaśniewicz - przyp. red.] debiutem naukowym był artykuł naukowy o powstaniu Wieży spadochronowej” - usłyszeli zebrani w archikatedrze.

W laudacji padły też słowa uznania pod adresem warsztatu naukowego laureatki, w którym „problematyka Śląska zajmuje bardzo ważne, centralne miejsce”. "Nie waham się przed stwierdzeniem, że jest Pani Profesor najwybitniejszym historykiem literatury, który podjął w swych pracach liczne problemy śląskie" - napisał prof. Kolbuszewski w laudacji.

"Warto wspomnieć o roli, jaką odegrała Pani Profesor w procesie tworzenia Wydziału Teologicznego w Uniwersytecie Śląskim, i że na początku była Pani Profesor członkiem Rady Wydziału. Ten aspekt jej działalności warty jest wspomnienia w chwili, gdy otrzymuje nagrodę Lux ex Silesia" - odczytała prof. Łoboz.

- Ja ze św. Jackiem jestem specjalnie związana, ponieważ moja babcia i dziadek brali ślub w kaplicy w kościele ojców dominikanów w Krakowie, w kaplicy św. Jacka, a mój brat, urodzony na Śląsku, ma na imię Jacek - mówiła laureatka po otrzymaniu nagrody.

- W 50-lecie istnienia Uniwersytetu Śląskiego, mojego uniwersytetu, życzę mu, aby wzrastał w siłę i sławę, a blask patrona diecezji stawał się jego blaskiem - dodała.

Prof. Heska-Kwaśniewicz, dziękując za otrzymaną nagrodę, zadedykowała ją niedawno zmarłemu poecie Tadeuszowi Kijonce, „którego poezja opromienia Śląsk, przydając mu sławy i chwały”.

Prof. Krystyna Heska-Kwaśniewicz jest literaturoznawcą, wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, profesorem zwyczajnym, harcmistrzynią. W swojej pracy naukowej bada losy polskich pisarzy związanych z Górnym Śląskiem zwłaszcza z czasów wojny i okupacji. Zajmuje się także historią harcerstwa na Śląsku.

Nagroda Lux ex Silesia przyznawana jest od 1994 roku przez metropolitę katowickiego. Jej inicjatorem jest abp senior Damian Zimoń, a obecnie dzieło to kontynuuje abp Wiktor Skworc. Otrzymują ją osoby związane z Górnym Śląskiem i charakteryzujące się chrześcijańskimi cnotami oraz wybitnym dorobkiem naukowym, artystycznym lub działalnością społeczną. Dotychczasowymi laureatami są m.in. prof. Jan Miodek, abp Alfons Nossol, Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy