Nowy numer 42/2018 Archiwum

Szlak Ślonski Godki będzie trwalszy i większy

Oficjalna prezentacja szlaku odbyła się dokładnie tydzień temu. W ciągu pierwszych kilku godzin od otwarcia figurki odzwierciedlającej postaci ze śląskich legend i mitów: Skarbnika, Heksy, Utopka, Połednicy, Beboka i Strzygi zostały zniszczone.

Udało się odzyskać wszystkie figurki za wyjątkiem Strzygi.

Nowe figurki zostaną wykonane z trwalszego materiału, czyli brązu. Zgodnie z pomysłem portalu internetowego Katowice24.info, mieszkańcy będą mieli możliwość włączenia się w tę inicjatywę.  Niepotrzebne elementy miedziane, np. klucze będą mogli zostawiać w Centrum obsługi Legendii, a także w Biurze Informacji Turystycznej. Z zebranego materiału powstaną nowe figurki.

Inicjatorami Szlaku Ślonski Godki są Urząd Miasta Katowice i Ogrody Przedsiębiorczości. Do projektu dołączyła się też Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko. To największy polski park tematyczny, który w tym roku obrał sobie za cel kultywowanie tradycji, legend i mitów, w tym mitów śląskich.

Przed wejściem do Śląskiego Wesołego Miasteczka ma stanąć kolejna figurka szlaku. Wybór rozstrzygnie się z udziałem mieszkańców, którzy będą mogli głosować na trzy zaproponowane postaci: Meluzynę, Skrzotka lub Chabernicę.

Konkurs odbywać się będzie na fanpagu Legendii. Tam też pojawią się proponowane wizualizacje figurek. Zwycięska postać zostanie ustawiona pod monitoringiem, aby uniknąć ponownych aktów wandalizmu.

Wszystkie odtworzone figurki będą pojawiały się sukcesywnie na przełomie października i listopada. Zostaną objęte ochroną i przytwierdzone do podłoża.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy