Nowy numer 30/2021 Archiwum

Górnictwo to nasza wizytówka

Tak mówiła w Katowicach premier Beata Szydło. W stolicy Górnego Śląska wzięła ona udział w pierwszym dniu Międzynarodowych Targów Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego.

Premier Szydło mówiła też, że jednym z pierwszych trudnych zadań jej rządu było rozwiązanie problemów górnictwa, doprowadzenie do jego reformy, ale i danie branży przyszłości. – Górnictwo dla polskiej gospodarki jest niezwykle ważne – zapewniała w Katowicach.

Jej zdaniem, przed polskim górnictwem i "polską energetyką jest dobra perspektywa", a sam projekt naprawy tej branży już przynosi oczekiwane owoce.

Chodzi tu jednak o nowoczesne górnictwo: bezpieczne, konkurencyjne i przynoszące zyski. – Takiego górnictwa chcemy i takie górnictwo budujemy – mówiła. – Chcemy budować polską gospodarkę w oparciu o bezpieczny mix energetyczny, w którym węgiel kamienny i węgiel brunatny będą miały niezwykle istotne miejsce – zapowiedziała premier Szydło.

Jednocześnie dodała, że to już się dzieje i "tak się będzie działo przez kolejne miesiące i lata, bo przecież ta reforma jeszcze cały czas trwa". Zaznaczyła, że to dzięki pracy ministrów: Grzegorza Tobiszowskiego i Krzysztofa Tchórzewskiego polskie górnictwo rozpoczyna nowe życie.

Premier Szydło podkreślała, że ważna jest też polska myśl inżynierska. Zapewniała, że węgiel jest nadal ważną gałęzią gospodarki. – Zdajemy sobie sprawę, że we współczesnym świecie każde państwo musi budować tak swoją gospodarkę (...), jej wrażliwą część czyli energetykę, aby zabezpieczyć w jak największy sposób swoje państwo. I to robimy – wyjaśniała.

Podkreślała, że "górnictwo to nie tylko gospodarka, ale wielki etos budowany od pokoleń". Bo – jak podkreślała – "chodzi tak naprawdę o ludzi". Nie kryła też radości z – jak się wyraziła – bardzo dobrej "kondycji ekonomicznej spółek górniczych i energetycznych są bardzo dobre". – Górnictwo zaczyna przynosić zyski: 1,5 mld zł już za pierwsze półrocze. Myślę, że są to dobry prognostyk – mówiła w stolicy Górnego Śląska.

Międzynarodowe Targi Górnictwa Przemysłu Energetycznego i Hutniczego potrwają do czwartku, 31 sierpnia.

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama