Nowy numer 38/2023 Archiwum

Za wkład w rozwój szkolnictwa katolickiego

Maria Dragon została laureatką Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia.

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” po raz 44. przyznaje Śląskie Nagrody im. Juliusza Ligonia. Jeden z laurów trafi w ręce opolanki Marii Dragon, dyrektorki szkół katolickich prowadzonych w Opolu przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich.

Maria Dragon została doceniona za pracę na rzecz rozwoju szkolnictwa katolickiego na Śląsku Opolskim oraz troskę o integralne wychowanie młodego pokolenia w oparciu o wartości chrześcijańskie i etos patriotyzmu.

Nagroda trafi również w ręce prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik, która została wyróżniona za zaangażowanie i inspirujący wkład w rozwój samorządności lokalnej oraz za ideę i konsekwentne pielęgnowanie zainicjowanego 10 lat temu dzieła Metropolitalnego Święta Rodziny.

Trzecim laurem w roku 750. rocznicy kanonizacji św. Jadwigi uhonorowane zostanie Międzynarodowe Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy. Zostało ono docenione za wytrwałość w trosce o ciągłość i rozwój kultu świętej księżnej, integrującego katolików Dolnego i Górnego Śląska w duchu przywiązania do historii i tradycji.

Uroczystość wręczenia nagród laureatom odbędzie się 20 września o 17.00 w Auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (ul. Jordana 18).

- Nagroda przyznawana jest za istotny wkład w rozwój życia społecznego, kulturalnego i artystycznego oraz naukowego ziemi śląskiej, w tworzenie jej historii oraz za kształtowanie rzeczywistości w duchu idei głoszonych przez patrona nagrody - Juliusza Ligonia. Otrzymują ją osoby, organizacje lub instytucje, które swym działaniem dają świadectwo uniwersalnych wartości chrześcijańskich i patriotycznych - wyjaśnia Alicja Berger-Zięba z opolskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

- Juliusz Ligoń, który żył w latach 1823-1889, był śląskim działaczem społecznym, poetą, publicystą; prowadził intensywną działalność oświatową, aktywnie działał na rzecz popularyzacji języka polskiego na Śląsku - dopowiada.

W skład Kapituły Śląskiej Nagrody im. Juliusza Ligonia wchodzą: ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, Maciej Szepietowski, prof. dr hab. Franciszek Marek, dr hab. Marek Rembierz oraz Piotr Sutowicz.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast