Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Groby Pańskie na Śląsku 2017 - czekamy na zdjęcia

Pomóżcie nam dotrzeć do instalacji Grobów Pańskich w kościołach archidiecezji katowickiej. Co trzeba zrobić? Weź udział w liturgii wielkopiątkowej, zrób zdjęcie - nawet telefonem - Grobu Pańskiego i prześlij je na adres katowice@gosc.pl.

W opisie proszę podać imię i nazwisko autora zdjęcia, nazwę parafii oraz miejscowość.

Na fotografie czekamy do Wielkiej Soboty do godz. 16. Nadesłane zdjęcia będziemy publikować na stronie katowice.gosc.pl.

Tradycja strojenia Grobu Pańskiego istnieje od średniowiecza. W XVIII w. zwyczaj ten zanikł prawie w całej Europie. Zachował się jedynie na terenie Austrii, Węgier, Polski i południowych Niemiec. Jednak nad Wisłą zwyczaj ten zakorzenił się najbardziej.

Typowo polskim zwyczajem są czuwające straże przy Grobie Pańskim. Do dziś spotkać można m.in. żołnierzy, strażaków czy policjantów. Także na Śląsku.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama