Nowy numer 24/2021 Archiwum

Wielkopostne Spotkanie Świata Akademickiego, Katowice, 8 kwietnia

Wielkopostne Spotkanie Świata Akademickiego odbędzie się w wigilię Niedzieli Palmowej - w sobotę 8 kwietnia 2017 r. - w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym. Początek o godz. 16.00.

Program:

16.00 – Okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania

16.30 – Konferencja – ks. prof. zw. dr hab. Jerzy Szymik (Uniwersytet Śląski w Katowicach): „Mysterium iniquitatis – mysterium Fidei”/ „Tajemnica nieprawości – tajemnica Wiary”

17.15 – EUCHARYSTIA Z LITURGIĄ NIEDZIELI PALMOWEJ

18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym

Specjalne zaproszenie do środowiska akademickiego wystosował arcybiskup katowicki Wiktor Skworc. Zamieszczamy je poniżej.

 

Katowice, dnia 1 marca 2017 r.

 

Magnificencje Rektorzy,

Dziekani i Profesorowie,

Nauczyciele Akademiccy i Doktoranci,

Pracownicy Administracji

 

W dzisiejszej - zdominowanej przez technikę - kulturze zdaje się być niestety coraz więcej smutku i samotności. Co więcej, smutnymi i samotnymi są niejednokrotnie i ludzie młodzi. Przyszłość zdaje się być dla nich „zakładnikiem niepewności, która nie pozwala na osiągnięcie stabilizacji. W ten sposób często rodzą się uczucia melancholii, smutku i nudy, które mogą powoli doprowadzić do rozpaczy. Potrzebni są świadkowie nadziei i prawdziwej radości, aby odpędzić iluzje, które obiecują łatwe szczęście ze sztucznymi rajami.” (Franciszek, Misericordia et misera).

Ta głęboka pustka trawiąca wiele ludzkich serc, może być wypełniona jedynie przez wielką nadzieję. Nadzieję, która zawieść nie może. Nadzieję, „którą może być tylko Bóg – Bóg, który nas umiłował i wciąż nas miłuje «aż do końca», do ostatecznego «wykonało się!»” (Benedykt XVI, Spe salvi).

Kto spotyka tę wielką, niezawodną nadzieję, zaczyna intuicyjnie pojmować, czym jest «życie», którego nie mamy tylko dla siebie, ani z samych siebie. Życie bowiem „w swojej pełni jest relacją z Tym, który jest źródłem wszelkiego życia. Jeśli pozostajemy w relacji z Tym, który nie umiera, który sam jest Życiem i Miłością, wówczas i my mamy życie. Wówczas «żyjemy»” (Benedykt XVI, tamże).

Aby nie stać się „zakładnikami niepewności”, potrzebujemy wielkiej Bożej nadziei. Dlatego zgodnie z tradycją zapraszam pracowników nauki, nauczycieli akademickich, doktorantów i pracowników administracji śląskich uczelni na wielkopostny dzień skupienia, podczas którego otworzymy się na nadzieję, „którą może być tylko Bóg”, a „gdzie jest Bóg, tam jest przyszłość”. Tylko otwierając się w pełni na mysterium Fidei, będziemy w stanie odpędzić iluzje, które obiecują „łatwe szczęście w sztucznym raju”.

Spotkanie świata akademickiego odbędzie się w wigilię Niedzieli Palmowej, tj. w sobotę 8 kwietnia 2017 r., w budynku Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, przy ul. Wita Stwosza 17. Uprzejmie proszę o przekazanie tych informacji w środowisku Państwa pracy naukowej i dydaktycznej.

Proponuję następujący program spotkania:

16.00 – Okazja do Sakramentu Pokuty i Pojednania

16.30 – Konferencja –  ks. prof. zw. dr hab. Jerzy Szymik (Uniwersytet Śląski w Katowicach)

„Mysterium iniquitatis – mysterium Fidei”/ „Tajemnica nieprawości – tajemnica Wiary”

17.15 – EUCHARYSTIA Z LITURGIĄ NIEDZIELI PALMOWEJ

18.15 – Spotkanie przy stole w refektarzu seminaryjnym

 

Oczekując na spotkanie, życzę wszelkiego dobra!

                                  

                                               † Wiktor Skworc

                                               ARCYBISKUP METROPOLITA

                                               KATOWICKI

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama