Nowy numer 48/2020 Archiwum

W czwartek modlimy się za osoby życia konsekrowanego

Na wspólnym świętowaniu siostry, zakonnicy i świeccy konsekrowani spotkają się w katowickiej katedrze.

Spotkanie rozpocznie się o 10.30 w krypcie katedry Chrystusa Króla. Później o 12.00 wszyscy uczestniczyć będą we Mszy, której przewodniczyć będzie abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zachęca do szczególnej modlitwy za osoby życia konsekrowanego. O ich roli przypomina w specjalnym liście do księży archidiecezji. Zwraca uwagę, że wiele tysięcy Polaków i Polek prowadzi życie konsekrowane, oparte na radach ewangelicznych. Osoby konsekrowane pochodzące z Polski pracują też w wielu krajach na świecie.

W czwartek zostanie zebrana także kolekta dla sióstr karmelitanek i wizytek. 

"Trudno wyobrazić sobie Kościół bez osób zakonnych, członków instytutów świeckich, konsekrowanych dziewic i wdów, bez ich modlitwy, ofiary i prowadzonych przez nich dzieł apostolskich: różnorodnych duszpasterstw, sanktuariów, szkół, mediów, posługi kaznodziejskiej, rekolekcyjnej, służby chorym i ubogim" - pisze metropolita katowicki.

"Zachęcam zatem do modlitwy w ich intencjach. W sposób szczególny módlmy się za tych, którzy żyją i służą na terenie naszej archidiecezji. W parafiach, w których znajdują się wspólnoty zakonne, proszę zaprosić osoby konsekrowane na Mszę św. w ich intencji, sprawowaną w święto Ofiarowania Pańskiego lub  w następującą po nim niedzielę. To dobra okazja, by dziękować Panu Bogu za dar ich powołania oraz za bogactwo charyzmatów, którymi ubogacają poszczególne parafie" - wyjaśnia.

Materialnym wsparciem osób życia konsekrowanego i ich dzieł będzie kolekta zebrana w parafiach. Zostanie ona przekazana zakonom kontemplacyjnym, siostrom karmelitankom i wizytkom, trwającym na modlitwie za Kościół katowicki. Abp Skworc przypomniał, że również kilka innych wspólnot sióstr karmelitanek w kraju i poza jego granicami wspiera modlitwą dzieło ewangelizacji prowadzone w archidiecezji i metropolii katowickiej.

"Modlitwa trwa w zakonach kontemplacyjnych codziennie około 8 godzin - tyle, ile dzień pracy zawodowej ludzi świeckich. Odejście sióstr od świata jest tylko pozorne, gdyż są one niejako na pierwszym froncie zmagań, gdy modlą się za Kościół, w tym za naszą archidiecezję,  za rządzących, a także w osobistych sprawach wielu ludzi, którzy o to proszą, pukając do klasztornej furty lub zwracając się przez internet o modlitewne wsparcie" - wyjaśnia abp Skworc, wzywając do budowania w parafiach wraz z osobami życia konsekrowanego jedności, która wyraża się w codziennej współpracy i wspólnych inicjatywach duszpasterskich.

"Zachęcam do współdziałania w realizacji uchwał II Synodu Archidiecezji Katowickiej. Wspólnie bądźmy wsłuchani w Ducha,  by życzliwość i współdziałanie były czytelnym znakiem wzajemnej miłości i szacunku. W wielu dziedzinach ta współpraca jest bardzo owocna. Bóg zapłać za modlitwę, wspólną pracę, służbę  i świadectwo współdziałania dla sprawy Królestwa Bożego" - pisze.

W czwartek w Kościele obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, które z inicjatywy św. Jana Pawła II przeżywane jest jako Dzień Życia Konsekrowanego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama