Nowy numer 39/2023 Archiwum

Salezjański Wolontariat Misyjny we Wrocławiu

Wolontariusze SWM "Młodzi Światu" z Krakowa, Poznania, Kielc i Świętochłowic spotkali się na ogólnopolskim zjeździe, który trwa w budynku Liceum Salezjańskiego przy ul. Świętokrzyskiej. Tematem zjazdu jest "Globalne Bogactwo".

– Gościmy prawie 80 młodych ludzi, którzy są wyjątkowo wrażliwi  na problemy krajów misyjnych i którzy postawili zejść z kanapy, aby iść i głosić Ewangelię – relacjonuje ks. Jerzy Babiak, prezes wrocławskiego oddziału. Podczas 3-dniowego spotkania uczestnicy pochylają się nad zagadnieniem globalnego bogactwa.

Szczególnie cenne jest doświadczenie wolontariuszy, którzy pracowali już podczas projektów misyjnych – w Etiopii i w Liberii. Kraje, które uznawane są za biedne i nazywamy je Krajami Globalnego Południa, kryją w sobie bogactwo – to naturalne, ale także to kulturowe i duchowe. Bogate są w odmienną od naszej kulturę, tradycję. Wolontariusze wyjeżdżający na projekty misyjne dzielą się również swoim bogactwem, talentami, a przede wszystkim tym, co mają najcenniejszego – czasem.

Zjazdy ogólnopolskie odbywają się raz w miesiącu w różnych miastach Polski. Czym są? – Ogólnopolskie zjazdy od początku działalności SWM mają ogromne znaczenie, szczególnie w kontekście formacji osób przygotowujących się do wyjazdu na misje oraz budowania jedności wśród wolontariuszy SWM z całej Polski. Jest to moment spotkania z Bogiem w drugim człowieku, uczenia się, dzielenia naszą wiedzą i talentami – odpowiada Asia Stożek, wiceprezes Oddziału SWM Kraków. Agata z SWM w Poznaniu mówi, że ogólnopolski zjazd to miejsce dzielenia się doświadczeniem, radością, ale także wspieraniem się w trudnościach, które są nieodzowną częścią życia. – Dzięki takim spotkaniom mamy szansę poznania się, zdobycia nowych przyjaciół, a także kreatywnego i mądrego spożytkowania wolnego czasu – dodaje.

Uczestnicy zjazdu słuchają konferencji, uczestniczą w Mszach św. i adoracji Najświętszego Sakramentu, pracują warsztatowo oraz przeżywają wspólną wigilię. Obecnie na misjach przebywa 10 wolontariuszy pracujących w takich krajach, jak: Indie, Boliwia, Peru i Kenia. Wśród członków znajduje się m.in. Darek "Maleo" Malejonek. Cotygodniowe spotkania SWM we Wrocławiu odbywają się przy ul. Świętokrzyskiej 45-55 w każdą środę o godz. 18.45. Więcej informacji na: www.wroclaw.swm.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast