Podpowiedzą... autobus i tramwaj. Pasażerowie komunikacji miejskiej na Śląsku będą informowani o jakości powietrza.
Oprócz rozkładu jazdy, informacji o trasie czy imieninach danego dnia na elektronicznych tablicach świetlnych w pojazdach komunikacji miejskiej i na przystankach będą wyświetlane komunikaty o jakości powietrza. To efekt współpracy KZK GOP, obsługującego System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej, z Wojewódzkim Inspektorem Ochrony Środowiska w Katowicach.
W przypadku dobrej jakości powietrza komunikaty przekazują, że można być aktywnym bez ograniczeń, zaś przy wyższym stężeniu pyłów zalecana jest ostrożność lub odradzane są wszelkie aktywności poza domem.
Inicjatywa KZK GOP i WIOŚ to jeden z pomysłów na przekazywanie informacji o jakości powietrza powstających ostatnio w regionie. Jakość ta pogarsza się w sezonie grzewczym. Przyczyną jest głównie tzw. niska emisja - skutek spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach paliw niskiej jakości, a czasem po prostu śmieci.
Skala zjawiska wzrasta w rejonach gęsto zaludnionych, a jednocześnie słabiej zurbanizowanych, gdzie zwykle nie dociera np. ciepło systemowe. Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w skali kraju z terenu woj. śląskiego pochodzi ok. 40 proc. niskiej emisji.
Będący częścią zanieczyszczeń z niskiej emisji pył zawieszony jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in. siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzoapiren. Jego średnie stężenie w ciągu doby nie powinno przekraczać 50 mikrogramów na metr sześcienny.