Kard. Hlond uważał, że papież powinien odwiedzać różne części Europy i świata, a nie ograniczać swojej posługi jedynie do Watykanu. Wyjaśniał, że powinien zobaczyć Kościół we wschodniej Europie, co najmniej raz w roku być w Jerozolimie, a także odwiedzać "państwa heretyckie".
Powszechne nawrócenie
Ojciec Święty w jego wizji miał być napełniony ogniem Bożym, być człowiekiem pokory, pogody ducha, mającym otwarte serce dla wszystkich - także dla tych, którzy "pozostają w błędzie". Jako główne zadanie wyznaczył mu głoszenie miłosierdzia oraz prawdy Ewangelii. Kardynał sugerował też, by nie było wielkiego dystansu między papieżem a biskupami. Wskazał, że Stolicę Apostolską powinny cechować prostota, pokora i ubóstwo. Te zapiski kard. Hlonda powstały w okresie II wojny światowej, głównie podczas jego pobytu na emigracji we Francji. Niektóre z nich napisał także po wojnie, po powrocie do Polski, w latach 1946-47. Notatki były pisane podczas pontyfikatów: Piusa XI i Piusa XII.
Kardynał Hlond, jak wyjaśniał prof. Pietrzak, cenił i darzył wielkim szacunkiem papieży, ale domagał się też pewnego otwarcia i zmiany w dotychczasowym kierowaniu łodzią Piotrową.
- Prymas był przekonany, że po II wojnie światowej nastąpi totalne odrodzenie Kościoła - mówił prof. Pietrzak. Jednak tego odrodzenia dokonać miał następny papież. Miał on zwołać sobór i być spoza Włoch. Niektórzy nawet przypuszczali, że być może będzie nim kard. Hlond.
Ta wizja odnowy Kościoła była jednak zbyt optymistyczna. Kard. Hlond założył bowiem, że podczas kolejnego pontyfikatu nastąpi zjednoczenie chrześcijan i powszechne nawrócenie ludzkości.
Prof. Pietrzak przyznał, że trudno ocenić, czy wizja kard. Hlonda miała wpływ na późniejszy kształt Kościoła powszechnego. Dodał jednak, że wiele jego życzeń dotyczących Kościoła się spełniło.
Wskazuje na to już pontyfikat Jana XXIII, pierwszego papieża, który opuścił Watykan. On także zwołał Sobór Watykański II i przeprowadził pierwsze reformy w kurii rzymskiej.
Kolejny papież - Paweł VI - pojechał do Ziemi Świętej i Jerozolimy. A 16 października 1978 r. papieżem został Polak - Karol Wojtyła.
Choć nie zostało to powiedziane na konferencji, trudno nie zauważyć realizacji wizji kard. Hlonda w obecnym pontyfikacie papieża Franciszka.
Konferencji towarzyszyła wystawa o życiu kard. Hlonda
Joanna Juroszek /Foto Gość