Balon pogromcą smogu

Uniwersytet Śląski kupił balon, którym naukowcy oraz studenci zbadają problem smogu w naszym województwie. Studenci czekają na "ULKĘ".

Smog to nie tylko zdjęcia wyłaniającego się zza zasłony dymu kościoła Mariackiego w Krakowie. Według raportu WHO, to mieszkańcy województwa śląskiego oddychają powietrzem o największej zawartości trujących substancji.

Spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej, śląskie zajmują czołowe miejsca.

Celem projektu jest stworzenie pierwszego w Polsce układu laboratoriów. Pierwsze z nich to Napowietrzne Mobilne Laboratorium wyposażone w różnorodną aparaturę pomiarową umieszczoną w koszu balonu. Kolejne - stacjonarne laboratoria wyposażone w aparaturę do badań zanieczyszczeń atmosfery. Są one częścią uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery i stanowią specjalistyczne laboratoria badawcze Uniwersytetu Śląskiego.

Zakup balonu stworzy możliwość wzbogacenia oferty dydaktycznej studentów w nowoczesne metody kształcenia w zakresie monitoringu stanu naszego środowiska. Mobilne laboratorium umieszczone w balonie na ogrzane powietrze pozwoli studentom odkryć metody badawcze umożliwiające poznanie środowiska, wczesne rozpoznanie jego zagrożeń oraz ich skuteczną eliminację.

Istnieją plany wzbogacenia laboratorium o samochód terenowy, który stanie się współpracującym z aparaturą balonu w czasie rzeczywistym centrum badawczym. Samochód będzie także pełnił funkcję transportu balonu.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia są Wydział Nauk o Ziemi oraz Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. Część naukowców specjalizujących się na uczelni od wielu lat w badaniach atmosfery posiada odpowiednie uprawnienia z dziedziny baloniarstwa.

Balon jest wykonywany przez wyłonioną w przetargu firmę z Wielkiej Brytanii. Obecnie przechodzi konieczne dla każdego statku powietrznego etapy odbioru technicznego. Czekają go szczegółowe i czasochłonne procedury certyfikacji i rejestracji, nie jest więc jasne kiedy dokładnie wejdzie do użytku.

Nabytek Uniwersytetu Śląskiego prawdopodobnie zostanie nazwany „ULKĄ” od Uniwersyteckich Laboratoriów Kontroli Atmosfery. Kilka lat temu w ramach innego projektu naukowego na Jeziorze Goczałkowickim zakupioną przez uniwersytet w celach badawczych jednostkę pływającą nazwano „UŚKA”.

Balon będzie miał pojemność 3500 m³. Trzy kolory zamieszczone na jego czaszy symbolizują kolejno: ciemnoniebieski - Uniwersytet Śląski,  jasnozielony - Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz czerwony wraz z logotypami Uniwersytetu Śląskiego i WFOŚiGW w Katowicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI: