Nowy numer 33/2018 Archiwum

Spełnił się czarny scenariusz - "Krupiński" do likwidacji

Górnicy mają być przeniesieni do innych kopalń należących do JSW lub skorzystać z osłon socjalnych, np. urlopów górniczych.

Protesty związkowców i samorządowców. Odkładanie decyzji przez JSW. W czwartek zgodnie z wcześniejszymi prognozami ustalono, że kopalnia "Krupiński" trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Do dzisiaj losy kopalni "Krupiński" mieszczącej się w Suszcu były niepewne. W ostatnim czasie specjalny zespół powołany przez ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego ustalił, że w minionych 10 latach kopalnia przyniosła 971 mln zł strat. Podczas wznowionych obrad nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) akcjonariusze jednogłośnie zgodzili się na przekazanie kopalni "Krupiński" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK).

„Niepodjęcie tej decyzji, jako najistotniejszego elementu naszego programu restrukturyzacyjnego, zaskutkowałoby wypowiedzeniem przez banki i postawieniem w stan wymagalności naszego długu, co w aktualnej sytuacji spółki skutkowałoby i zmuszałoby zarząd do podjęcia decyzji o upadłości spółki” - powiedział Tomasz Gawlik, prezes JSW.

Kluczowe okazało się stanowisko PKO BP. Bank nie widział możliwości na inwestowanie w złoża węgla koksowego. PKO BP jest jednym z sygnatariuszy umowy restrukturyzacyjnej zawartej pomiędzy JSW a instytucjami finansowymi, które objęły obligacje spółki. Zgodnie z umową obligatariusze mają odłożyć płatności najdalej do końca marca 2025 roku. Jak tłumaczył minister Tchórzewski, niepodjęcie decyzji o przekazaniu kopalni "Krupiński" do SRK spowodowałoby wygaśnięcie umowy restrukturyzacyjnej.

Przekazanie kopalni "Krupiński" do SRK jest jednoznaczne z jej likwidacją. Według zapewnień zarządu JSW, żaden z 2200 pracowników kopalni nie straci pracy. Zgodnie z tłumaczeniami zarządu, górnicy mają być przeniesieni do innych kopalń należących do spółki lub skorzystać z osłon socjalnych, np. urlopów górniczych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama