Nowy numer 25/2018 Archiwum

Budujcie Kościół wiary, nadziei i miłości

Abp Wiktor Skworc poświęcił kościół Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask w Szczejkowicach po 30 latach od jego budowy i ostatecznym wyposażeniu wnętrza.

Podczas poświęcenia kościoła metropolita katowicki umieścił pod mensą ołtarzową relikwie św. Waleriana. Wraz z ks. Jackiem Ostrowskim, proboszczem parafii w Szczejkowicach, okadził ołtarz oraz wiernych, namaścił mensę ołtarzową na środku oraz po bokach. Abp Skworc namaścił też kościół w 12 miejscach na ścianach świątyni.

Kościół Matki Bożej Pośredniczki Wszelkich Łask był budowany od 1983 roku. Budowę rozpoczął ks. Karol Psurek. W 1986 r. kościół został pobłogosławiony przez bp. Damiana Zimonia.

W wygłoszonej homilii abp Wiktor Skworc podkreślił zasługi i zaangażowanie wszystkich, którzy budowali dom Boży w Szczejkowicach. - Pamiętamy o tych, którzy budowali ten kościół, a których tu już nie ma. Dziękuję duszpasterzom, którzy pracowali w tym kościele od początku. To podziękowanie składam na ręce proboszcza oraz tych, którzy tutaj posługiwali - mówił.

- Dzisiejsze Boże słowo pozwala nam zajrzeć niejako w „kulisy Boga samego”. Słyszeliśmy bogaty w szczegóły opis tamtej rzeczywistości. Zobaczyliśmy Boga otoczonego wszelkiego rodzaju stworzeniami, które do Niego mówią: Święty, Święty, Święty. Te słowa powtarzamy po prefacji. Święty jest Bóg, który jest, który był i który przychodzi. Bóg przychodzi do człowieka przez Jezusa Chrystusa. W tej świątyni. Bóg przychodzi do nas. W tej świątyni. W sakramencie Eucharystii, kiedy staje się dla nas chlebem na nasze codzienne pielgrzymowanie - mówił metropolita katowicki.

Nawiązując do przeczytanej Ewangelii, wskazał, że „Bóg daje nam dary duchowe począwszy od sakramentu chrztu św.”. - Inne sakramenty są pomnażaniem tej łaski sakramentu chrztu. Po to, byśmy się coraz bardziej upodobnili do Jezusa Chrystusa. To jest nasze zadanie i powołanie - wyjaśniał.

Zwracając się do zgromadzonych parafian, metropolita katowicki życzył im, by „ta świątynia była miejscem spotkania z Jezusem Chrystusem”. - Życzę, byście te Boże łaski, Boże talenty, które otrzymaliście, pomnażali. Byście coraz bardziej podążali do świętości, bo mamy się w niej upodobniać do Jezusa Chrystusa - powiedział.

Abp Skworc zaapelował także o to, by wszyscy pamiętali o tym, że budują Kościół żywy. - Budujecie Kościół wiary, nadziei i miłości. Kościół, który karmi się sakramentami, szczególnie Eucharystią - mówił. Kończąc homilię, abp Skworc życzył parafianom, aby stale budowali „królestwo prawdy, sprawiedliwości, miłości i pokoju”. - Niech tak będzie w naszych rodzinach, by były domowymi kościołami. Ten dom Boży powinien mieć wpływ na to wszystko, co się dzieje w waszych domach i waszych rodzinach. Tego wam z całego serca życzę - zakończył.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama