Nowy numer 15/2024 Archiwum

Pokuta '64

Zanim doszło w ostatnią sobotę do ważnej dla Polski Wielkiej Pokuty, na Jasnej Górze ponad pół wieku wcześniej odbyła się już, na znacznie mniejszą skalę, pokuta... diecezji katowickiej.

Pielgrzymi po kilkugodzinnym odpoczynku wrócili do Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie miała miejsce uroczysta Msza św. celebrowana przez ks. dr. Rudolfa Adamczyka, wykładowcę ŚSD w Krakowie, proboszcza i budowniczego Katedry Chrystusa Króla. Słowo Boże i naukę o pokucie wygłosił ks. Konrad Szweda, proboszcz parafii św. Floriana w Chorzowie. Po Mszy św. pątnicy przeszli w procesji z Najświętszym Sakramentem na jasnogórskie wały. W ich czterech narożnikach odbywało się przyrzeczenie oparte na zadaniach wymienionych w Wielkiej Nowennie przed 1000-leciem chrześcijaństwa na polskiej ziemi. Wierni na kolanach odmawiali słowa przysięgi, przebłagania i prośby. Na koniec przeszli znowu przed wielki ołtarz bazyliki, odśpiewali "Ciebie, Boże, wielbimy" i powrócili do swojej diecezji z Bożym błogosławieństwem.

Publiczne wyznanie zła popełnionego przez chrześcijan oraz przeproszenie za nie Boga i ludzi ma skutkować oczyszczeniem, pojednaniem, zmianą naszej mentalności oraz zapobieganiem powtarzaniu się popełnianych win w następnych pokoleniach. Modlitwy za siebie i za Kościół bardzo potrzebujemy także każdego dnia.

Artykuł powstał na podstawie: J. Mikołowski, "Dzień Pokutny Diecezji Katowickiej na Jasnej Górze" [w:] "Gość Niedzielny" nr 42, 1964, str. 249.

Pokuta '64   Procesja z bazyliki do Kaplicy Cudownego Obrazu. Od lewej ks. Konrad Szweda, bp Józef Kurpas i przeor ojców paulinów, o. Teofil Archiwum Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie

Pokuta '64   Kaplica Cudownego Obrazu. Przekazanie krzyża - biskup Józef Kurpas i przeor o. Teofil Krauze Archiwum Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza w Mikołowie

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy