W niedzielę 6 listopada poświęci je abp Wiktor Skworc.
Kościół parafialny Trójcy Przenajświętszej w Chełmie Śląskim ma już 356 lat, organy - nie zawsze w takiej skali jak teraz - były w nim zawsze.
Z biegiem lat taki instrument ulega zniszczeniom, potrzebuje zmiany lub dokładnej konserwacji i renowacji. W chwili obecnej zakończono remont chełmskich organów, które zostaną na nowo poświęcone przez metropolitę katowickiego abp. Wiktora Skorca 6 listopada.
W początkach istnienia świątyni organista grał na pozytywie ośmiogłosowym. Jednak w 1720 roku, podczas wizytacji parafialnej, zauważono, że instrument jest uszkodzony.
Nowe organy ufundował wówczas proboszcz ks. Walenty Gnielski. Było to pomiędzy 1730 a 1736 rokiem. Kolejna zmiana organów nastąpiła w 1883 roku, ufundował je ks. Franciszek Gach. W 1922 roku organy znowu trzeba było naprawiać oraz powiększać. Do kolejnej renowacji instrumentu doszło w 1987 roku przy okazji generalnego remontu kościoła, który wykonał obecny kapłan senior, ks. Eugeniusz Górecki.
Renowację wykonała firma Włodzimierza Truszczyńskiego z Warszawy. Do ich budowy wykorzystano elementy z poprzednich organów, a nowe elementy sprowadzono z zagranicy.
Najnowszej renowacji na podstawie projektu prof. Juliana Gembalskiego podjęła się firma Henryka Hobera z Olesna. Są to nowe organy, w których wykorzystano elementy ze starego instrumentu. Jak tłumaczy proboszcz, ks. Piotr Guzy instrument został wzbogacony również o nowe głosy umieszczone w nowych szafach brzmieniowych.
Na odrestaurowanych organach w minioną niedzielę 9 października zagrał prof. Julian Gembalski podczas koncertu w ramach "Jesieni Organowej" w powiecie.