Czas intensywnych przemian

Politechnika Śląska w Gliwicach po raz 72. zainaugurowała rok akademicki.

Inauguracja odbyła się 30 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym.

- Skuteczny rozwój w minionych siedmiu dekadach był możliwy dzięki zaangażowaniu całej społeczności akademickiej, bo to ludzie są najcenniejszym skarbem tej uczelni - powiedział w swoim pierwszym przemówieniu inauguracyjnym prof. Arkadiusz Mężyk, nowy rektor Politechniki Śląskiej.

Przypomniał, że prestiż uczelni budowany jest przez wysoki poziom badań naukowych i uznanie międzynarodowego środowiska naukowego, działalność innowacyjno-wdrożeniową, a także sukcesy studentów.

Nowe zadania, które stoją przed uczelnią, związane są z ministerialną strategią rozwoju szkolnictwa wyższego w Polsce. - Nadchodzący okres to czas intensywnych przemian prawnych i systemowych w zakresie finansowania i funkcjonowania uczelni ze szczególnym naciskiem na jakość badań naukowych, wdrażanie ich wyników do gospodarki oraz upowszechnianie nauki w aktywnej współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym - powiedział rektor.

Czas intensywnych przemian   Politechnika Śląska po raz 72. zainaugurowała rok akademicki Mira Fiutak /Foto Gość Podkreślił konieczność zintensyfikowania współpracy z innymi ośrodkami naukowymi w kraju i za granicą oraz sferą gospodarki. - Śląsk w ostatnich dwóch dekadach konsekwentnie i skutecznie buduje swój wizerunek jako regionu, w którym występują znakomite warunki do rozwoju przemysłu zaawansowanych technologii - powiedział o warunkach funkcjonowania uczelni.

Wśród trudności wskazał niż demograficzny i niedofinansowanie uczelni. Jednocześnie jednak w przypadku uczelni technicznych zauważalny jest wzrost zainteresowania ich kierunkami.

Podczas uroczystości prof. Olga Macedońska-Nosalska otrzymała dyplom Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej. Tegoroczny wykład inauguracyjny „Technika i medycyna” wygłosił prof. Aleksander Sieroń ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Politechnika Śląska zatrudnia ponad 1600 nauczycieli akademickich i kształci na 43 kierunkach ponad 23 tysiące studentów.

4 października o 18.00 w gliwickiej katedrze odbędzie się Msza św. w intencji studentów i pracowników Politechniki Śląskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..