Nowy numer 32/2022 Archiwum

Kopalnia Krupiński do wygaszenia

Żaden z pracowników nie straci pracy - zapewnia zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Kopalnia Krupiński w Suszcu do końca stycznia ma zostać przeniesiona do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Wydobycie będzie tu prowadzone tylko do stycznia 2017 roku. Później rozpocznie się likwidacja dwóch ścian wydobywczych i demontaż sprzętu.

To element planu naprawczego Jastrzębskiej Spółki Węglowej, który ma jej pomóc wyjść na prostą. Według przeprowadzonej w spółce analizy, kopalnia „Krupiński” jest trwale nierentowna. Według żadnego z branych pod uwagę scenariuszy nie będzie też w stanie rentowności odzyskać.

W ciągu ostatnich dziesięciu kopalnia „Krupiński” przyniosła około 900 milionów zł straty.

Jej załoga liczy 2,2 tys. ludzi. W opublikowanym 10 sierpnia oświadczeniu spółka zapewnia jednak, że żaden z pracowników tej kopalni nie straci pracy. „Będą oni przenoszeni do innych zakładów Spółki. Ewentualne odejścia nastąpią tylko w trybie dobrowolnym, z możliwością skorzystania z jednorazowych odpraw i urlopów górniczych” - czytamy na stronie internetowej JSW.

Kopalnia Krupiński w Suszcu została zbudowana w latach 1976-1983. Wydobywa węgiel spod gminy Suszec, spod Żor i Orzesza. To głównie węgiel energetyczny; niestety, o sporym zanieczyszczeniu, sięgającym - jak podaje JSW - 65 procent.

Jastrzębska Spółka Węglowa chce wyjść na prostą dzięki skoncentrowaniu się na wydobyciu węgla koksowego - koszt jego wydobycia jest porównywalny, a cena wyższa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama