O przygotowaniach woj. śląskiego na ŚDM mówili marszałek woj., prezes Kolei Śląskich i arcybiskup.
Na czas Dni w Diecezji poprzedzających spotkanie młodych świata z Franciszkiem oraz w dniu pielgrzymki ojca świętego do Częstochowy Koleje Śląskie uruchomią 55 dodatkowych par pociągów. Obsłużą one 24 tys. pielgrzymów.
Dodatkowe pociągi od 20 do 23 lipca kursować będą do Oświęcimia (to miejsce, które najczęściej odwiedzić chcą zagraniczni goście), oraz do Radzionkowa. Dodatkowe składy w tym kierunku kursować będą 23 lipca. To najważniejszy dzień podczas wizyty pielgrzymów w archidiecezji katowickiej. Wszystkie grupy odwiedzą wtedy piekarskie sanktuarium, a potem na modlitwie i koncercie spotkają się na katowickim Muchowcu. O programie spotkania pisaliśmy TUTAJ.
Darmowe pociągi do Częstochowy kursować będą 28 lipca, umożliwiając tym samym wszystkim chętnym udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem na Jasnej Górze.
Samorząd województwa przygotowuje także identyfikator pielgrzyma z numerami telefonów alarmowych. Będą na nim znajdować się również dane osoby, do której należy. Identyfikator ma służyć też jako przepustka w środkach komunikacji publicznej. Powstaje także strona, na której pielgrzymi będą mogli znaleźć niezbędne informacje.
O szczegółach dot. dodatkowych połączeń i pociągów mówił prezes Kolei Śl., Wojciech Dinges. - 28 lipca organizujemy dodatkowych 16 par pociągów, które będą dowoziły zarówno naszych mieszkańców, jak i grupy pielgrzymów do Częstochowy - wyjaśniał.
We wzmocnionym składzie tego dnia podróżować będą też pociągi rozkładowe. To pozwolić ma na dodatkowe przewiezienie co najmniej 11 tys. pasażerów. Część pociągów pojedzie przez Katowice i Zawiercie, część przez Tarnowskie Góry.
Między 20 a 23 lipca jeździć będzie 9 dodatkowych par pociągów do Oświęcimia. 14 par dodatkowych pociągów kursować będzie 23 lipca do Radzionkowa Rojcy. Tego dnia z Katowic wyjeżdżać będą również dodatkowe nocne pociągi. Będzie ich 15, pojadą w różne kierunki województwa.
Szczegóły będzie można znaleźć m.in. na stronie przewoźnika pod specjalną zakładką.
O przygotowaniach archidiecezji katowickiej na przyjęcie 20 tys. pielgrzymów świata mówili także abp Wiktor Skworc oraz ks. Marcin Wierzbicki.
Metropolita katowicki przypomniał, że był bezpośrednim organizatorem wizyty Jana Pawła II w 1983 r. w Katowicach. - Były to zupełnie inne czasy - stwierdził. - Przygotowania, które aktualnie trwają mogę podsumować tylko jednym zdaniem: współpraca. Bardzo szeroka, dobra współpraca z władzami samorządowymi wszystkich szczebli, z urzędem wojewódzkim, z urzędem marszałkowskim i za to chciałem dziś podziękować - dodał.
Abp Skworc zaznaczył również, że ŚDM mają już swoje dobre owoce. Są nimi wspomniana wcześniej współpraca, zaangażowanie tysięcy młodych Polaków w wolontariat oraz gościnność rodzin.