Nowy numer 23/2021 Archiwum

Miejsca na podium zdobyły dziewczyny

Wiemy, kto reprezentować będzie archidiecezję w finale Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Etap diecezjalny XX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” odbył się we wtorek na Wydziale Teologicznym UŚ w Katowicach. Pierwsze trzy miejsca zajęły licealistki z Mikołowa, Tychów i Rybnika.

Zwyciężyła Beata Szymańska, uczennica klasy drugiej I LO im. Karola Miarki w Mikołowie. Druga na podium stanęła Joanna Domżał z II LO im. C.K. Norwida w Tychach (uczennica klasy pierwszej). Trzecie miejsce przypadło Oliwii Juzek z LO Sióstr Urszulanek w Rybniku (uczennicy klasy drugiej).

Finalistki udało się wyłonić po zaciętej dogrywce. W części pisemnej rywalizowało 86 uczniów archidiecezji katowickiej, do części ustnej dostało się 8 z nich. Ten etap konkursu miał aż 4 rundy, po których ostatecznie udało się ogłosić wyniki. Uczniowie zaskoczyli jury szybkością i poprawnością, z jakimi odpowiadali na zadawane im pytania.

Wśród nich znalazły się pytania łatwe, dotyczące np. tego, w jaki sposób ojcowie Kościoła interpretowali dary trzech mędrców złożone Jezusowi, i trudne. Wśród tych z górnej półki znalazło pytanie o to czyją córką była Tirsa. Dociekliwi odpowiedź znajdą w Pieśni nad Pieśniami.

Tegoroczna edycja konkursu nawiązuje nawiązuje do Roku Miłosierdzia. Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych przygotowują się z Pieśni nad Pieśniami, Ewangelii wg św. Mateusza oraz Listu do Efezjan. Finał konkursu odbędzie się 6 i 7 czerwca w Niepokalanowie.

Na laureatów czekają cenne nagrody, w tym pielgrzymki, nagrody rzeczowe oraz indeksy na uczelnie wyższe w Polsce.

Etap diecezjalny na Wydziale Teologicznym UŚ poprowadził ks. dr Maciej Basiuk. Laureatki razem ze swoimi katechetami otrzymały zaproszenie do udziału w dwudniowym IX Ogólnopolskim Spotkaniu Młodych z Biblią na Jasnej Górze.

Odbędzie się on 12 i 13 maja. Spotkanie będzie również jednym z etapów przygotowujących na finał. W jego programie pojawią się też akcenty nawiązujące do Roku Miłosierdzia i Światowych Dni Młodzieży.

Miejsca na podium zdobyły dziewczyny   Najlepsza ósemka w archidiecezji, ich opiekunowie i jury Joanna Juroszek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama