Nowy numer 24/2021 Archiwum

Nowy rektor Politechniki Śląskiej

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk został nowym rektorem Politechniki Śląskiej. Będzie zarządzał uczelnią w Gliwicach w kolejnej kadencji 2016-2020.

Dzisiaj, 20 kwietnia, Uczelniane Kolegium Elektorów wybierało nowego rektora spośród dwóch kandydatów: prof. Adama Czornika, dziekana Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, i prof. Arkadiusza Mężyka, dziekana Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

W wyborach nowego rektora w Centrum Edukacyjno-Kongresowym wzięło udział 179 elektorów ze 180 uprawnionych do głosowania. Prof. Arkadiusz Mężyk otrzymał 116 głosów, a prof. Adam Czornik – 59. Cztery osoby wstrzymały się od głosu.

Prof. Arkadiusz Mężyk jest dziekanem Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Urodził się w 1962 r. w Wodzisławiu Śląskim. Studia ukończył na wydziale, którym dzisiaj zarządza. Pracę na Politechnice Śląskiej rozpoczął w 1987 roku. Odbył zagraniczne staże i kursy naukowe, m.in. w Danii, Portugalii i we Włoszech.

Od 1993 roku jest członkiem Polskiego Towarzystwa Metod Komputerowych Mechaniki, a od 1994 roku członkiem Polskiego Towarzystwa Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej, gdzie przez dwie kadencje, od 2011 do 2015 roku, pełnił funkcję przewodniczącego.

Za osiągnięcia w dziedzinie naukowej otrzymał m.in. indywidualną Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej, prestiżową nagrodę Wydziału IV PAN, zespołową nagrodę Ministra Edukacji Narodowej i Sportu. W 2007 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał mu tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych.

W 2008 roku został powołany przez Ministra Skarbu w skład Rady Naukowej Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych OBRUM w Gliwicach, gdzie od 2009 roku był dyrektorem ds. technicznych, a po reorganizacji dyrektorem ds. rozwoju.

Drugą kadencję, od 2011 roku, jest członkiem Komitetu Mechaniki PAN oraz Komitetu Budowy Maszyn PAN, a w latach 2011-2015 uczestniczył w pracach Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN. Od 2014 roku jest wiceprzewodniczącym Kolegium Dziekanów Wydziałów Mechanicznych.

W dorobku naukowym ma 177 publikacji naukowych, 6 monografii, 9 patentów, 1 wzór przemysłowy i 13 zgłoszeń patentowych. Jego głównymi obszarami badawczymi są dynamika maszyn, mechatronika oraz projektowanie pojazdów wojskowych.

Mieszka w Gliwicach. Jest żonaty, ma dwoje dzieci. Interesuje się historią sprzętu wojskowego, lubi jogging, pływanie, narciarstwo i turystykę górską.

Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk swoje plany rozwoju gliwickiej politechniki zawarł w programie „Uczelnia przyjazna i prestiżowa. Stawiam na ludzi, stawiam na rozwój”. Jest 17. rektorem w historii Politechniki Śląskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama