Nowy numer 13/2024 Archiwum

Kościoły w seminarium

Przedstawiciele poszczególnych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej zgromadzili się w kaplicy WŚSD na nabożeństwie ekumenicznym.

Całość nabożeństwa była sprawowana pod przewodnictwem ks. Marka Panka, rektora WŚSD. Kazanie w czasie nabożeństwa wygłosił biskup ewangelicko-augsburski Paweł Anweiler, przewodniczący Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.

W swoim słowie nawiązał do hasła tygodnia ekumenicznego: „Głosić wielkie dzieła Pana”. Przypomniał także o podstawowej prawdzie chrześcijaństwa, którą jest zmartwychwstanie.

– Niechaj od naszych serc i naszych myśli zostanie odsunięty wszelki kamień, abyśmy wiarą zobaczyli pusty grób i obdarzeni łaską od Pana widzieli Go jako Zmartwychwstałego, który każdego dnia troszczy się o nasze zabawienie. Każdy z nas niechaj zadba o swoją Galileę w swoim „kąciku wiary”, gdzie Pana na niebiosach przez Jego słowo wspólnie oglądamy. Każdy z miejsca swojego Kościoła. Pańskiego Kościoła powszechnego – mówił.

Pozostali duchowni zabrali głos podczas wspólnej modlitwy wiernych.

Biskup ewangelicko-augsburski diecezji katowickiej Marian Niemiec w modlitwie zwrócił uwagę na nasze niedoskonałości i braki. – Dziękujemy, że mimo to zachowujesz nas, zachowujesz ten świat z Twoim Kościołem, aby dzięki niemu mogła być głoszona Twoja łaska – modlił się.

W czasie nabożeństwa miał również miejsce niezwykle wymownym gest. Było to przekazanie sobie wzajemnie znaku pokoju.

Na zakończenie nabożeństwa głos zabrał ks. Adam Palion, delegat biskupa katowickiego ds. ekumenizmu, odczytując przesłanie abp. Wiktora Skworca skierowane do uczestników nabożeństwa.

„Tegoroczne hasło uczy nas, byśmy dawali świadectwo o Bogu we współczesnym świecie. Jest to zadanie, które Bóg stawia przed nami” – czytamy w słowie metropolity katowickiego. Arcybiskup zachęca w nim także, aby dawać świadectwo tam, gdzie nas Bóg powołuje. Zwraca również uwagę, że obecny tydzień ekumeniczny wpisuje się w dwie wielkie sprawy; w Polsce – w jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, na świecie – w Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przez papieża.

 Metropolita katowicki podziękował także Danucie Szurman oraz Kościołowi ewangelicko-augsburskiemu za możliwość zorganizowania wystawy o śp. bp. Tadeuszu Szurmanie.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia. Codziennie przedstawiciele poszczególnych Kościołów gromadzą się w innym miejscu na wspólnej, ekumenicznej modlitwie.

Program nabożeństw znajdziesz tutaj.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy